Sklep musi podać dane producenta, gdy produkt okazał się niebezpieczny

Autor: Rzeczpospolita 10 lutego 2010 10:19

Producenci, sprzedawcy, importerzy i dystrybutorzy towaru, który okaże się niebezpieczny i spowoduje szkody, ponoszą z tego tytułu odpowiedzialność cywilną. Nabywcy mogą od nich zażądać odszkodowań - podaje Rzeczpospolita.

Odszkodowania nie przysługują jedynie za sam fakt nabycia produktu, który okaże się potem niebezpieczny, ale za szkody poniesione przez nabywców na osobie lub na mieniu.

Sklep może jednak dość prosto i szybko przerzucić odpowiedzialność na producenta, a w przypadku towaru zagranicznego - importera.
Sprzedawca ma miesiąc od daty zawiadomienia o szkodzie, aby podać poszkodowanemu dane którejś z tych firm (nie tylko nazwę, ale też adres i siedzibę). W ostateczności zbywcę produktu zwalnia z odpowiedzialności wskazanie osoby, od której sam kupił produkt niebezpieczny.

Roszczenie o naprawieniu szkody wyrządzonej przez produkt niebezpieczny przedawnia się z upływem trzech lat od dnia, kiedy poszkodowany dowiedział się (lub przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć) o szkodzie oraz o osobie, która powinna ją naprawić.
Jednak w każdym przypadku roszczenie przedawnia się zawsze z upływem dziesięciu lat od wprowadzeniu produktu niebezpiecznego do obrotu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8799

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane