REKLAMA
REKLAMA

Sklep musi podać dane producenta, gdy produkt okazał się niebezpieczny

Autor: Rzeczpospolita 10 lutego 2010 10:19

Producenci, sprzedawcy, importerzy i dystrybutorzy towaru, który okaże się niebezpieczny i spowoduje szkody, ponoszą z tego tytułu odpowiedzialność cywilną. Nabywcy mogą od nich zażądać odszkodowań - podaje Rzeczpospolita.

REKLAMA

Odszkodowania nie przysługują jedynie za sam fakt nabycia produktu, który okaże się potem niebezpieczny, ale za szkody poniesione przez nabywców na osobie lub na mieniu.

Sklep może jednak dość prosto i szybko przerzucić odpowiedzialność na producenta, a w przypadku towaru zagranicznego - importera.
Sprzedawca ma miesiąc od daty zawiadomienia o szkodzie, aby podać poszkodowanemu dane którejś z tych firm (nie tylko nazwę, ale też adres i siedzibę). W ostateczności zbywcę produktu zwalnia z odpowiedzialności wskazanie osoby, od której sam kupił produkt niebezpieczny.

Roszczenie o naprawieniu szkody wyrządzonej przez produkt niebezpieczny przedawnia się z upływem trzech lat od dnia, kiedy poszkodowany dowiedział się (lub przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć) o szkodzie oraz o osobie, która powinna ją naprawić.
Jednak w każdym przypadku roszczenie przedawnia się zawsze z upływem dziesięciu lat od wprowadzeniu produktu niebezpiecznego do obrotu.


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12698

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA