Sklep powinien kontrolować jakość sprzedawanych baterii

Autor: Marcin Szczpański, dlahandlu.pl 25 sierpnia 2009 08:52

Sklep powinien kontrolować jakość sprzedawanych baterii

Odbieranie od klientów zużytych baterii to nie jedyny obowiązek, jaki stawia przed punktami handlowymi nowa ustawa o bateriach i akumulatorach. Chodzi tu o obowiązek wycofania ze sprzedaży produktów (baterii i akumulatorów) niespełniających wymagań określonych w art. 8 i 9 ustawy . Dotyczą one zawartości niektórych metali oraz oznakowania ich symbolami selektywnego zbierania.

- Kontrolę nad przestrzeganiem tych przepisów sprawować będzie Inspekcja Handlowa, jednakże pracownicy handlu - we własnym dobrze pojętym interesie - nie powinni czuć się zwolnieni z potrzeby wyrywkowego kontrolowania, czy dostarczane do ich sklepu baterie faktycznie spełniają te wymagania ustawowe, które łatwo sprawdzić, a więc czy zawierają oznaczenie symbolem selektywnego zbierania. Dzięki temu szybciej uda się wychwycić ewentualne nieprawidłowości i ograniczyć koszty związane z koniecznością wycofania takich „wadliwych" produktów z obrotu - radzi Michał Korkozowicz, prezes zarządu Reba Organizacja Odzysku SA, spółki, która zajmuje się organizacją odbioru zużytych baterii między innymi ze sklepów.
Zgodnie z art. 10 ust. 9 ustawy koszty związane z wycofaniem z obrotu, wstrzymaniem dystrybucji lub przekazaniem do przetworzenia i recyklingu baterii i akumulatorów niespełniających wymagań ustawy ponosi przedsiębiorca, który wprowadził je do obrotu. - W niektórych przypadkach wyegzekwowanie od niego zwrotu poniesionych wydatków może być dla firmy handlowej bardzo kłopotliwe i czasochłonne - twierdzi Michał Korkozowicz.

Zgodnie z ustawą sprzedawca detaliczny, który ma w swojej ofercie baterie lub akumulatory przenośne powinien w swojej placówce wystawić specjalny pojemnik na zużyte baterie. Muszą one następnie zostać przekazane sprzedawcy hurtowemu lub podmiotowi zbierającemu zużyte baterie. Obowiązek dotyczy placówek handlowych o powierzchni większej niż 25 mkw.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    12,89

  • Śr

    8,74

  • Min

    4,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5359

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 694644

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane