Sklepikarze coraz mniej zarabiają na papierosach

Autor: Głos Wielkpolski 16 czerwca 2009 11:27

30 czerwca przestaną obowiązywać stare banderole sprzed stycznia 2009 r. Jeżeli ktoś będzie miał duże zapasy papierosów, to żeby je sprzedać, będzie musiał dokupić tzw. banderolę legalizacyjną. A to nie będzie już opłacalne - czytamy w Głosie Wielkpolskim.

- Czegoś takiego jeszcze nie było, postawiono nas pod ścianą - mówi zbulwersowana Irena Leśniak, właścicielka hurtowni wyrobów tytoniowych. Według niej rotacja papierosów jest wolna i trwa czasem nawet pół roku. - To nas narazi na straty finansowe, bo obrót w branży spadł o jakieś 40 proc. - mówi Irena Leśniak.

W związku z widmem wykupowania dodatkowych banderol legalizacyjnych, sprzedawcy podchodzą ostrożnie do zakupu nowych partii wyrobów tytoniowych. - Już nie bierzemy dużych partii towaru, tak jak kilka miesięcy temu. Staramy się wyprzedać to, co mamy i dopiero dzwonimy po dostawę - opowiada Ewa Markiewicz, zastępca kierownika sklepu Społem w Poznaniu.

Część sklepów nie oferuje najczęściej wybieranych marek. W ten sposób schodzą im te, które zalegają w magazynach. W niektórych kioskach czy sklepach można nabyć paczkę papierosów po promocyjnej cenie, nawet o ponad złotówkę taniej. Handlarze chcą bowiem pozbyć się swoich zapasów.

Sytuację próbuje wyprostować sejmowa komisja „Przyjazne Państwo". Zgłosiła propozycje zmian w prawie, które umożliwiają obrót „starymi" papierosami po końcu czerwca. Ustawa teraz czeka na podpis prezydenta, ale Lech Kaczyński musi ją zaakceptować dzisiaj - Jeśli zrobi to później, to przez jakiś czas hurtownicy i sprzedawcy będą musieli schować „stare papierosy" pod ladę - tłumaczy Piotr Jaworski.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9386

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane