Sklepikarze tracą na wojnie operatorów komórkowych

Autor: Marcin Szczepański, dlahandlu.pl 9 października 2009 11:37

Sklepikarze tracą na wojnie operatorów komórkowych

Ostra rywalizacja na rynku operatorów komórkowych zaowocowała masowym wypowiadaniem umów na dystrybucję doładowań telefonów komórkowych w punktach handlowych. Tracą na tym przede wszystkim właściciele tych placówek, najczęściej kiosków i sklepów spożywczych, dla których sprzedaż doładowań stanowi istotny element w obrotach. - Niższa o połowę marża na doładowaniach właściwie wyklucza opłacalność tej oferty. Zostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym - twierdzi jeden z warszawskich sklepikarzy dystrybuujących doładowania wszystkich popularnych sieci komórkowych.

Problem mają jednak nie tylko właściciele pojedynczych placówek ale również ogólnopolskich sieci czy firm dystrybucyjnych. Jako pierwszy nowe umowy na dystrybucję pre-paidów zaproponował Polkomtel. Na początku września część sieci na pewien czas wstrzymała sprzedaż doładowań sieci należących do spółki. - Nasza poprzednia umowa na dystrybucję elektronicznych doładowań wygasła, na nową, narzucającą natychmiastową obniżkę marży nie chcieliśmy się zgodzić - mówi Sebastian Dyrszka, wiceprezes Kolportera Service. - Twarde negocjacje z Plusem trwały kilka dni, na obniżkę marży nie chcieli się zgodzić również inni dystrybutorzy. Okazało się jednak, że mieliśmy wybór: albo dalej nie sprzedawać doładowań Polkomtela, co by oznaczało rezygnację z ok. 38 procent przychodów z doładowań prepaid w punktach sprzedaży detalicznej, albo zgodzić się na obniżkę - dodaje.
W efekcie marże detaliczne spadną o 2,5 do 3 proc. Dystrybutorom udało się wynegocjować przesunięcie obniżki w czasie o miesiąc i rozłożyć ją na dwie „raty": pierwszą w październiku 2009 roku, drugą w marcu 2010 roku. - Część obniżki bierzemy na siebie, jednak aby zagwarantować rentowność dystrybucji doładowań musimy również obniżyć marże detalistom - stwierdza wiceprezes Dyrszka. - Zgodnie z przepisami fiskalnymi nie wolno nam przecież sprzedawać doładowań poniżej ponoszonych kosztów, a po naszej stronie jest m.in. utrzymanie infrastruktury informatycznej i terminali - wyjaśnia.
To nie pierwsza obniżka marży wprowadzona na doładowania Plusa w tym roku - poprzednia została wprowadzona w lutym. - W toku negocjacji uzyskaliśmy gwarancję, że kolejnej niekorzystnej zarówno dla nas, jak i detalistów zmiany warunków handlowych z Plusem nie będzie do lutego 2011 roku - podkreśla wiceprezes Kolporter Service.
Niestety, obniżka marży planowana jest nie tylko przez Plusa, podobne plany w najbliższych miesiącach ma Orange i Era. Polska Telefonia Cyfrowa, właściciel sieci Era, już przedstawiła dystrybutorom nowe warunki handlowe. W efekcie umowę z PTC wypowiedział Ruch. Nie wiadomo czy w jego ślady pójdą inni dystrybutorzy. - Prowadzimy intensywne negocjacje i mamy nadzieję, że zwycięży rozsądek i uda się uzyskać u tych operatorów warunki handlowe satysfakcjonujące dystrybutorów i detalistów - podsumowuje Sebastian Dyrszka.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    20,65

  • Śr

    11,94

  • Min

    9,33

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5359

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 694644

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane