REKLAMA
REKLAMA

Sklepikarze tracą na wojnie operatorów komórkowych

Autor: Marcin Szczepański, dlahandlu.pl 9 października 2009 11:37

Sklepikarze tracą na wojnie operatorów komórkowych

Ostra rywalizacja na rynku operatorów komórkowych zaowocowała masowym wypowiadaniem umów na dystrybucję doładowań telefonów komórkowych w punktach handlowych. Tracą na tym przede wszystkim właściciele tych placówek, najczęściej kiosków i sklepów spożywczych, dla których sprzedaż doładowań stanowi istotny element w obrotach. - Niższa o połowę marża na doładowaniach właściwie wyklucza opłacalność tej oferty. Zostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym - twierdzi jeden z warszawskich sklepikarzy dystrybuujących doładowania wszystkich popularnych sieci komórkowych.

REKLAMA
Problem mają jednak nie tylko właściciele pojedynczych placówek ale również ogólnopolskich sieci czy firm dystrybucyjnych. Jako pierwszy nowe umowy na dystrybucję pre-paidów zaproponował Polkomtel. Na początku września część sieci na pewien czas wstrzymała sprzedaż doładowań sieci należących do spółki. - Nasza poprzednia umowa na dystrybucję elektronicznych doładowań wygasła, na nową, narzucającą natychmiastową obniżkę marży nie chcieliśmy się zgodzić - mówi Sebastian Dyrszka, wiceprezes Kolportera Service. - Twarde negocjacje z Plusem trwały kilka dni, na obniżkę marży nie chcieli się zgodzić również inni dystrybutorzy. Okazało się jednak, że mieliśmy wybór: albo dalej nie sprzedawać doładowań Polkomtela, co by oznaczało rezygnację z ok. 38 procent przychodów z doładowań prepaid w punktach sprzedaży detalicznej, albo zgodzić się na obniżkę - dodaje.
W efekcie marże detaliczne spadną o 2,5 do 3 proc. Dystrybutorom udało się wynegocjować przesunięcie obniżki w czasie o miesiąc i rozłożyć ją na dwie „raty": pierwszą w październiku 2009 roku, drugą w marcu 2010 roku. - Część obniżki bierzemy na siebie, jednak aby zagwarantować rentowność dystrybucji doładowań musimy również obniżyć marże detalistom - stwierdza wiceprezes Dyrszka. - Zgodnie z przepisami fiskalnymi nie wolno nam przecież sprzedawać doładowań poniżej ponoszonych kosztów, a po naszej stronie jest m.in. utrzymanie infrastruktury informatycznej i terminali - wyjaśnia.
To nie pierwsza obniżka marży wprowadzona na doładowania Plusa w tym roku - poprzednia została wprowadzona w lutym. - W toku negocjacji uzyskaliśmy gwarancję, że kolejnej niekorzystnej zarówno dla nas, jak i detalistów zmiany warunków handlowych z Plusem nie będzie do lutego 2011 roku - podkreśla wiceprezes Kolporter Service.
Niestety, obniżka marży planowana jest nie tylko przez Plusa, podobne plany w najbliższych miesiącach ma Orange i Era. Polska Telefonia Cyfrowa, właściciel sieci Era, już przedstawiła dystrybutorom nowe warunki handlowe. W efekcie umowę z PTC wypowiedział Ruch. Nie wiadomo czy w jego ślady pójdą inni dystrybutorzy. - Prowadzimy intensywne negocjacje i mamy nadzieję, że zwycięży rozsądek i uda się uzyskać u tych operatorów warunki handlowe satysfakcjonujące dystrybutorów i detalistów - podsumowuje Sebastian Dyrszka.

WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12425

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA