Sklepiki szkolne sprzedają to, co lubią dzieci

Autor: naszemiasto.pl 16 kwietnia 2009 10:15

Część łódzkich radnych próbowała wytoczyć wojnę niezdrowej żywności w szkolnych sklepikach. Chcieli zmusić dyrektorów szkół, by nie pozwalai sprzedawać w sklepikach chipsów i sztucznie barwionych napojów - podaje naszemiasto.pl

Radni mieli zaapelować do prezydenta Łodzi, by poprzez wydział edukacji wpłynął na dyrektorów podstawówek, gimnazjów i szkół średnich. Szefowie placówek mieliby zobowiązać ajentów w umowach, by nie sprzedawali szkodliwej żywności, a jedynie owoce, kanapki i soki.

Pomysł popiera sanepid. - Coraz więcej dzieci ma nadwagę. Winne są kaloryczne przekąski - podkreśla Adriana Motylewicz, kierownik oddziału oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Ale według nauczycieli walka z chipsami jest skazana na porażkę. - Możemy zablokować sprzedaż chipsów w szkole, tylko po co? Dzieci albo kupią je po drodze do szkoły, albo będą wymykać się podczas przerw do najbliższego sklepu. Byłaby to walka z wiatrakami - tłumaczy Piotr Bara, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 138. - Trudno mówić o modzie na zdrową żywność, jeżeli mleko, które dzieci dostają w szkole darmo, przeważnie ląduje w koszu.

Co na to ajenci sklepików?- Musimy dostosować się do gustu klientów. A ten kształtują telewizyjne reklamy - przyznaje sklepikarz w SP nr 138.Pewnie dlatego w ciągu miesiąca w jego sklepiku sprzedaje się około 1 tys. paczek chipsów. To znaczy, że w ciągu dnia kupuje je pięćdziesięciu uczniów.

Na niczym spełzły działania wokół wprowadzenia zdrowej żywności do sklepików w SP nr 34. - Jabłka i jogurty się nie sprzedawały. Dobrze, że chociaż z automatu z napojami wycofano colę - przyznaje Agnieszka Błażejczyk, dyrektorka SP nr 34. - Brakuje nam wsparcia ze strony rodziców.

Co na to same dzieci? - Chipsy są świetną przekąską. Może i się od nich tyje, ale na razie się tym nie martwię - przyznaje Marta, uczennica 4B w SP nr 138. A jabłka i kanapki daje mi do szkoły mama, dlatego ich nie kupuję.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    13,99

  • Śr

    7,24

  • Min

    3,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4258

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 704461

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane