Sklepy mogą zatrudniać młodocianych

Autor: Gazeta Prawna 13 sierpnia 2009 09:53

Osoby, które ukończyły 16 lat, mogą być zatrudnione nie tylko w celu przygotowania zawodowego, lecz także przy wykonywaniu lekkich prac. Bez zezwolenia Państwowej Inspekcji Pracy firmy mogą zatrudniać tylko młodocianych, czyli osoby, które ukończyły 16 lat, ale nie przekroczyły jeszcze 18 roku życia. Pracować mogą tylko absolwencji gimnazjum - podaje Gazeta Prawna.

Pracodawca musi zapewnić im opiekę oraz pomoc, aby mogli przystosować się do właściwego wykonywania pracy.

Prace lekkie nie mogą powodować zagrożenia dla zdrowia, życia i rozwoju psychofizycznego niepełnoletniego oraz utrudniać im wypełniania obowiązku szkolnego. 

Pracownika młodocianego nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej (między godzinami 22 a 6). Przerwa w pracy obejmująca porę nocną powinna trwać nieprzerwanie nie mniej niż 14 godzin. Poza tym takiemu pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku, który powinien obejmować niedzielę.
Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy młodocianego jest dłuższy niż 4,5 godziny, pracodawca musi zapewnić mu przerwę w pracy trwającą nieprzerwanie 30 minut, która jest wliczana do czasu pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    8,50

  • Śr

    4,80

  • Min

    2,89

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4649

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697968

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane