Sklepy mogą zmniejszyć wydatki na energię, dbając o sprzęt

Autor: dlahandlu.pl 29 marca 2010 11:40

Można skutecznie zmniejszyć ilość zużywanej energii elektrycznej. Duży wpływ na wysokość rachunku ma oświetlenie. Dlatego specjaliści zalecają korzystanie ze świetlówek kompaktowych lub diod LED.

- Dobrze oddają one kolory naturalne i co ważne pozwalają na spore oszczędności energii elektrycznej. Do ich zalet należy niskie zużycie energii, około pięć razy mniejsze niż w przypadku żarówki tradycyjnej, oraz długi "okres życia" - świetlówka kompaktowa jest do 10 razy trwalsza niż żarówka tradycyjna - informuje Agata Nagrabska z Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym.

 

Dodatkowo jasny kolor ścian i sufitów sprawia, ze pomieszczenia wydają się jaśniejsze i wymagają mniejszej ilości żarówek do oświetlenia. - Zastępując trzy żarówki o mocy 40 W jedną o mocy 100 W uzyska się tyle samo światła a zużyje mniej energii, więc jeśli to możliwe warto stosować żarówki o wysokich mocach - przekonuje specjalistka.

W pomieszczeniach, w których z oświetlenia korzysta się długo i często warto zainstalować świetlówki kompaktowe. Częste włączanie i wyłączanie tych świetlówek zmniejsza jednak ich żywotność. Dlatego w pomieszczeniach, gdzie z oświetlenia korzysta się przez krótki czas, lepiej zainstalować żarówki tradycyjne lub oświetlenie LED. Ponadto należy wyłączać światło, ale tylko, gdy wychodzi się z pomieszczenia na dłużej niż 6 minut, bo częste włączanie skraca trwałość świetlówki.

 

W sklepach niemało prądu zużywają także lodówki i zamrażarki. Dlatego należy ustawić lodówkę z dala od źródeł ciepła (grzejnik, kuchenka, nasłonecznione okno). Niezbędne jest też zapewnienie swobodnego obiegu powietrza wokół lodówki. Krata wywietrznika musi być odkryta i czysta.

- Należy regularnie rozmrażać lodówki i zamrażarki. Pokrywa lodowa znacznie zwiększa zużycie energii. Drzwi od lodówki i zamrażarki należy otwierać tylko wtedy gdy jest to niezbędne i na krótko - informuje ekspertka.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,90

  • Śr

    3,46

  • Min

    2,70

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 3903

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane