Sklepy muszą już odbierać zużyte baterie

Autor: dlahandlu.pl 28 sierpnia 2009 09:06

Sklepy muszą już odbierać zużyte baterie

28 sierpnia wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące zbiórki zużytych bateriach w punktach handlowych. Przypomnijmy, że obowiązek bezpłatnego odbierania od klientów baterii mają wszystkie punkty handlowe prowadzące ich sprzedaż o powierzchni handlowej większej niż 25 mkw, co w praktyce oznacza objęcie przepisami niemal wszystkich sklepów.

Każdy punkt handlowy spełniający wymogi ustawy musi posiadać odpowiednio oznakowane miejsce, w którym klienci mogą zostawiać zużyte baterie. Nie wolno również pobierać od klientów żadnych opłat za zbiórkę baterii oraz doliczać dodatkowych kosztów przy sprzedaży nowych baterii. Ten sam obowiązek ciąży również na sprzedawcach hurtowych lub firmach zbierających baterie - oni również zużyte baterie muszą odbierać od sklepów nieodpłatnie. Teoretycznie więc sklep nie traci nic na zbiórce zużytych baterii. Za nieprzestrzeganie postanowień ustawy grożą kary grzywny.

Dla placówek handlowych ciekawą ofertę ma firma Reba Organizacja Odzysku S.A., której akcjonariuszami są takie firmy, jak Energizer, GP Battery czy Panasonic. Oferuje ona dostarczanie sklepom specjalnych pojemników na baterie oraz materiałów informacyjnych dla klientów a także zobowiązuje się do ich regularnego odbierania. - W szkołach i w dużych sklepach pojemniki zapełniają się stosunkowo szybko (średnio w ciągu 4-12 tygodni) i możliwy jest odbiór po zgłoszeniu zapełnienia się pojemnika. Jednak ograniczając wydatki, preferuje się odbiory z reguły dwa razy w roku - mówi Michał Korkozowicz, prezes spółki.

- W placówkach oświatowych za każdym razem operatorzy odbierają 60-70 kg baterii, a w mniejszych placówkach handlowych od 10 do 15 kg. Wprowadzenie obowiązku selektywnego zbierania w dużej liczbie placówek handlowych spowoduje nieuchronnie spadek ilości baterii zbieranych w poszczególnych sklepach, co oznacza wzrost kosztu pozyskania 1 kg baterii, o ile nie zostaną wprowadzone rozwiązania stymulujące kumulację odbieranych baterii - twierdzi prezes Reba S.A.

Na zlecenie Reby opracowana została specjalna interaktywna mapa dostępna pod adresem: www.reba.pl, przy pomocy której można szybko odnaleźć miejsce zbierania zlokalizowane najbliżej swego miejsca zamieszkania, pracy lub nauki. Mapa zawiera na razie ok. dziesięć tysięcy miejsc zbierania objętych systemem. Od dobrej woli innych podmiotów prowadzących zbiórkę baterii zależy jednak, czy na mapie znajdą się także miejsca zbiórki stworzone i obsługiwane przez te podmioty.

Z usług Reby korzysta między innymi sieć sklepów Warszawskiej Spółdzielni Spożywców Społem „Centrum". - Od jakiegoś czasu pojemniki w naszych sklepach zaczęły się napełniać i po wakacjach myślimy o zgłoszeniu pierwszych z nich do odbioru - dowiedzieliśmy się w centrali sieci. Z usług Reby korzystać mogą jednak nie tylko sieci ale również pojedyncze sklepy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9060

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane