Sklepy nie chcą przyjmować butelek ze starymi znakami akcyzy

Autor: Rzeczpospolita 24 września 2009 09:25

Hurtownie i sieci handlowe kupują już niemal wyłącznie alkohole z nowymi znakami akcyzy - ustaliła Rzeczpospolita. Robią to, mimo że stare banderole stracą ważność dopiero 1 marca 2010 r. Po tym terminie w obrocie będą mogły pozostać tylko te wódki i wina, na których znajdą się tzw. banderole legalizacyjne.

Rzeczpospolita dotarła do listów, które dystrybutorzy rozesłali do producentów win i mocnych alkoholi, w których informują ich, że nie będą odbierać już produktów ze starymi znakami akcyzy. Listy takie wysłały m.in. sieć Żabka, Tesco, Kaufland oraz najwięksi hurtownicy alkoholu. Wśród nich jest giełdowy Central European Distribution Corporation. Najdroższych alkoholi ze starymi znakami akcyzy nie przyjmuje także Belvedere.
Początkowo Ministerstwo Finansów chciało, aby ważność starych banderol wygasła 31 sierpnia 2009 r. Pod wpływem nacisków branży resort zgodził się jednak przedłużyć termin o sześć miesięcy. Spadek popytu na alkohole powoduje mimo to, że hurtownie i sieci jeszcze bardziej nie chcą kupować produktów ze starymi banderolami - czytamy w Rzeczpospolitej. Według przedstawicieli branży, okres przejściowy jest za krótki. Chcieliby kolejnego przedłużenia terminu ważności banderol.
Według wstępnych szacunków branży stare znaki akcyzy mogą być jeszcze na co najmniej 30 mln butelek.
- Jeżeli MF nie znajdzie rozwiązania, może dojść do spadku sprzedaży oraz zmniejszenia wpływów do budżetu - mówi Rzeczpospolitej Leszek Wiwała, prezes Polskiego Przemysłu Spirytusowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4258

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 704461

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane