Sklepy specjalistyczne będą zyskiwać na popularności

Autor: dlahandlu.pl 11 września 2009 09:55

Zdaniem Piotra Hamana, prezesa firmy Merchandiser sklepy specjalistyczne w branży spożywczej to zazwyczaj najwyższy segment rynku. - Wraz z rozwojem rynku i wzrostem zamożności konsumentów ten sektor będzie się rozwijać, gdyż co raz więcej ludzi będzie skłonnych zapłacić za jakość, rośnie też świadomość konsumentów, którzy szukają produktów lepszych, zdrowszych, czy o specyficznych właściwościach - uważa właściciel Merchandisera.


Według niego w Polsce funkcjonują już zupełnie nieźle sklepy z winami, produktami etnicznymi, czy zdrową żywnością.
Według niego aby tego typu sklep mógł odnieść sukces nie wystarczy sam pomysł, potrzebna jest jeszcze dopracowana koncepcja jego realizacji. - Charakterystyczne dla sklepów specjalistycznych są wysokie kwalifikacje sprzedawców, którzy znają swoje produkty potrafią o nich opowiedzieć, przedstawić ich charakterystykę itd. - uważa nasz rozmówca. Bez dobrego, fachowego sprzedawcy możemy tylko odstraszyć klientów, którzy wybierając nasz sklep oczekują czegoś więcej niż tylko szybkiej obsługi i dobrej ceny.

Drugą ważną kwestią jest właściwe zaprezentowanie oferowanych produktów. - Merchandising w sklepach specjalistycznych nie różni się bardzo od merchandisingu w innych sklepach, aczkolwiek znacznie więcej uwagi należy poświęcić wystrojowi sklepu, meblom - najlepiej specjalistycznym - a także estetyce i atrakcyjności wizualnej ekspozycji - podkreśla Piotr Haman. Służą do tego na przykład "branżowe gadżety" - dla przykładu w sklepach winiarskich będą to drewniane skrzynki na wino, akcesoria, stare butelki. - Warto też dostarczyć klientowi dokładną informację o produkcie, jego pochodzeniu i najważniejszych cechach - kontynuuje ekspert. Sklep ma stać się więc miejscem, gdzie klient nie tylko zrobi zakupy, ale również dowie się czegoś więcej o kupowanych produktach. W tym miejscu jeszcze raz warto podkreślić kluczową rolę wykwalifikowanych sprzedawców.
Ponadto, zdaniem Piotra Hamana, wszystkie produkty luksusowe powinny mieć dostateczną ilość miejsca na ekspozycję. - Takie sklepy kojarzone są z luksusem a w tym przypadku ścisk jest nie na miejscu - twierdzi nasz rozmówca. Warto więc zadbać o odpowiednio duży lokal a jeśli takiego nie mamy lepiej jest ograniczyć szerokość oferty niż doprowadzić do sytuacji, że klient będzie „potykał się" o regały z produktami.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,90

  • Śr

    3,46

  • Min

    2,70

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4296

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 704461

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane