Sklepy specjalistyczne: Najważniejsza jest lokalizacja i personel

Autor: Radosław Wałkuski, dla handlu.pl 8 maja 2009 09:11

Sklepy specjalistyczne: Najważniejsza jest lokalizacja i personel

Największymi trudnościami z jakimi musi zmierzyć się przedsiębiorca otwierający sklep specjalistyczny jest znalezienie odpowiedniej lokalizacji dla sklepu oraz odpowiednich pracowników - wynika z rozmowy z Krzysztofem Majerem, z sieci sklepów winiarskich Galeria Wina.

- Znalezienie odpowiedniej lokalizacji jest bardzo skomplikowane. Często na pierwszy rzut oka wydaje się, że miejsce jest bardzo dobre, ale po uwzględnieniu dodatkowych czynników nie jest ono aż tak atrakcyjne jak to z pozoru się wydawało - wyjaśnia. Jako przykład podaje sklep sieci znajdującej się przy ulicy Warszawskiej w Konstancinie. - To jest główna ulica, ale względem ludzi wracających z pracy placówka znajduje się po lewej stronie, co zniechęca kierowców do odwiedzenia nas. Kierowcy są bardzo leniwi i starają się unikać niewygody związanej najpierw z zaparkowaniem a później z wyjechaniem z miejsca znajdującego się po przeciwnej stronie ich kierunku ruchu - opisuje Majer.

Złożoność zagadnienia jakim jest odpowiednia lokalizacja widać dobrze na przykładzie sklepu przy ulicy Marszałkowskiej w centrum Warszawy. Lokal połażony jest w nieznacznym oddaleniu od głównej arterii, z wejściem od mniejszej uliczki. - Ma to swoją wadę, zwłaszcza w początkowym okresie funkcjonowania sklepu, bo na pewno łatwiej byłoby do nas trafić gdyby wejście znajdowało się od strony głównej ulicy. Z drugiej strony takie usytuowanie sprawia, że w sklepie jest ciszej, jest większy komfort rozmowy, a atmosfera bardziej sprzyja sprzedaży wina - tłumaczy Majer.

Inną kluczową kwestią jest znalezienie odpowiednich pracowników. - Najważniejsze aby pracownik był komunikatywny i otwarty. Nie może bać się ludzi, bo sprzedaż wina to nie jest tylko podanie butelki i przyjęcie gotówki. Ludzie, którzy kupują wino mają horyzonty, jeżdżą zagranicę, trzeba umieć z nimi rozmawiać - podkreśla nasz rozmówca. Drugim kryterium są chęci i zainteresowanie branżą, choć nowy pracownik niekoniecznie musi mieć od razu dużą wiedzę dotyczącą win.
Galerie Wina zlokalizowane są zarówno w centrach handlowych jak i w budynkach przy ulicy. - W pierwszym przypadku kompetencje i umiejętności sprzedawcy nie muszą być aż tak duże jak w drugim. W centrum handlowym nie rozmawia się tak dużo o winach, klienci zazwyczaj się spieszą, nie ma czasu na dłuższy kontakt. Inaczej przy ulicy - tutaj wiedza podejście pracownika do klienta jest kluczowe. Jeżeli klient nie polubi sprzedawcy, to nie będzie chciał kupować u nas wina. A ludzi, którzy kupują wino wcale nie jest aż tak dużo, więc tym bardziej trzeba się o nich starać - zaznacza.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,90

  • Śr

    3,46

  • Min

    2,70

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4296

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 704461

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane