Sklepy sprzedają więcej żywności i kosmetyków

Autor: Rzeczpospolita 1 października 2009 09:19

Spowolnienie nie dotyka sprzedaży żywności i artykułów chemicznych. W drugim kwartale sprzedano ich o 10 proc. więcej. Polski rynek pod względem tempa wzrostu jest ponownie jednym z europejskich liderów. Wiele firm spodziewa się utrzymania tego trendu - czytamy w Rzeczpospolitej.

Jak informuje Rzeczpospolita, Jacek Roszyk, prezes Żabka Polska, twierdzi, że w branży spożywczej nie ma kryzysu a możemy tylko mówić o spowolnieniu wzrostu.
Z najnowszego raportu firmy Nielsen wynika, że Polacy nie ograniczają zakupów najpotrzebniejszych towarów, tak jak robią to obywatele krajów Europy Zachodniej. W drugim kwartale w całej Europie sprzedano o 1,9 proc. więcej żywności i artykułów chemicznych, a w Polsce było to 7,3 proc. Nominalnie wzrost wyniósł 4 proc. dla Europy i 10,7 proc. dla Polski. Lepiej jest tylko w Rumunii - informuje Rzeczpospolita.
Jednak nie wszyscy są optymistami. Jak czytamy w Rzeczpospolitej, Andrzej Wojciechowicz, prezes Bomi, spodziewa się niewielkiego wzrostu sprzedaży w kolejnych kwartałach.
Nadal rośnie sprzedaż m.in. słodyczy, przypraw i napojów. Z szacunków Rzeczpospolitej wynika, że w pierwszym półroczu na soki, nektary i napoje wydaliśmy nieco ponad 2 mld zł, czyli ok. 4 proc. więcej niż rok temu. Producenci żywności przyznają, że Polacy, mimo iż nie ograniczają wydatków, stali się bardziej wrażliwi na cenę.
Na oszczędzaniu Polaków zyskują dyskonty i producenci marek własnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4361

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697968

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane