Sklepy tradycyjne mogą wygrać długimi godzinami otwarcia

Autor: dlahandlu.pl 12 marca 2010 13:35

Zdaniem analityków firmy badawczej Nielsen sklepy osiedlowe, które wygrywają walkę konkurencyjną, to te które są otwarte co najmniej 10 godzin dziennie. Do najlepiej ocenianych sklepów osiedlowych zaliczane są zaś te, które pracują ok. 14 godzin dziennie.

Typowe godziny otwarć sklepów osiedlowych to 6-21. Zdaniem klientów takie zakupy pozwalają im na zrobienie codziennych drobnych zakupów spożywczych, uzupełnienie lodówki niezbędnymi produktami lub zakupy w sytuacji awaryjnej, gdy czegoś akurat zabraknie. Na przestrzeni ostatnich lat wzrosła liczba sklepów otwartych ponad 14 godzin z 16 proc. w 2004 roku do 28 proc. obecnie. Tendencja w drugą stronę obserwowana jest wśród sklepów otwartych 10 godzin. Ich liczba spadła z 64 proc. w 2004 roku do 58 proc. obecnie.

W ostatnim roku na polskim rynku działało 15 227 sklepów i był to spadek o 6 proc. w porównaniu z rokiem 2008. Jednak zdaniem analityków Nielsen z rynku znikają zwłaszcza najmniejsze i najsłabsze placówkii poniżej 40 mkw. powierzchni, a także kioski. Taka sytuacja powoduje, że te kioski, które zostają na rynku umacniają swoją pozycję i generują wyższe obroty. W Polsce 50 proc. sprzedaży artykułów FMCG realizowanych jest w sklepach handlu tradycyjnego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8799

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane