Spada wskaźnik koniunktury w handlu detalicznym

Autor: ISB 23 lipca 2009 09:26

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym ukształtował się w lipcu 2009 roku na poziomie minus 2 wobec minus 1 miesiąc wcześniej, podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS).

W lipcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu kształtuje się na poziomie minus 2 (minus 1 w czerwcu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17 proc. badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie 19 proc. (w czerwcu odpowiednio 18 i 19 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"W lipcu spadek bieżącej sprzedaży zgłaszany jest na poziomie zbliżonym do odnotowanego w czerwcu. W konsekwencji zdolność do spłaty zobowiązań jest oceniana negatywnie. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów towarów. W najbliższych miesiącach sprzedaż może być nadal ograniczana, co w efekcie może wpłynąć negatywnie na sytuację finansową przedsiębiorstw. Ilość towarów zamawianych u dostawców może być ograniczana na takim samym poziomie co w czerwcu" - podano w komunikacie.

GUS zaznacza, że utrzymuje się wzrost bieżących cen towarów. "Sygnalizowany wzrost bieżących i przyszłych cen towarów jest podobny do zgłaszanego przed miesiącem. Planowane ograniczenie zatrudnienia utrzymuje się na poziomie przewidywań sprzed miesiąca" - czytamy dalej.

Oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są również zróżnicowane: negatywny wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury odnotowano dla branży żywnościowej - minus 4 (podobnie jak przed miesiącem), minus 2 dla branży włókno, odzież, obuwie (w ubiegłym miesiącu minus 3) oraz dla branży pojazdy samochodowe (minus 3 w czerwcu). Dodatni wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury odnotowano tylko dla branży gospodarstwo domowe - plus 5 (plus 8 miesiąc wcześniej), podał też GUS.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,32

  • Śr

    6,44

  • Min

    4,67

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8799

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane