Sprzedający grzyby muszą mieć certyfikat

Autor: TVN24 12 sierpnia 2009 13:30

Sanepid zwraca uwagę, że oprócz nieznajomości gatunków grzybów przez zbierających, duże niebezpieczeństwo stwarzają też sprzedający. Sanepid radzi, by kupując np. na bazarach, żądać od sprzedających zgody na sprzedaż grzybów - podaje TVN24.

- Na każdym bazarze powinien być bowiem klasyfikator grzybów, który wydaje zezwolenie na sprzedaż - informuje przedstawiciel Sanepidu. Osoba taka wystawia sprzedającemu zaświadczenie o dopuszczeniu grzybów do sprzedaży. Według sanepidu, nabywca może więc żądać od sprzedającego wglądu do takiego zaświadczenia. Kupowanie w zaufanych i sprawdzonych miejscach jest też o tyle ważne bo - jak tłumaczy sanepid - nawet jeśli grzyb jest jadalny, to często zbierany jest w miejscach niedozwolonych (np. w szkółkach opryskiwanych środkami chemicznymi) i może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Odpowiednia kontrola sprzedaży eliminuje takie niebezpieczeństwa.

 

Warto też mieć się na baczności, kiedy kupujemy grzyby na ulicach, czy przy szosach. Sanepid nie kontroluje takich osób, bo - jak mówi - nadzoruje tylko "stałe jednostki" takie jak sklepy, bazary, czy stoiska. Teoretycznie sprawdzanie "szosowiczów" leży w gestii policji, straży miejskiej i leśnej. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,80

  • Śr

    1,27

  • Min

    0,87

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4649

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697968

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane