Sprzedawca pobiera podatek od nagrody

Autor: Gazeta Prawna 31 lipca 2009 09:26

Przedsiębiorca organizujący sprzedaż premiową musi w określonych przypadkach pobrać podatek od nagrody - podaje Gazeta Prawna.

Pod tym pojęciem należy rozumieć akcję promocyjną, skierowaną do nabywców towarów bądź usług, polegającą na przyznaniu im nagrody w związku z dokonaniem przez nich zakupu. Istotą sprzedaży premiowej jest to, że nabywca po spełnieniu warunków określonych w regulaminie ma gwarancję otrzymania nagrody. W rezultacie takiej akcji promocyjnej obok głównej sprzedaży towaru dochodzi do przyznania klientowi swego rodzaju premii.

Jeżeli jednorazowa wartość takiej nagrody nie przekracza 760 zł nie powstaje obowiązek podatkowy.

Jeśli wartość przekracza 760 zł powstaje obowiązek podatkowy. Funkcję płatnika w takiej sytuacji pełni przedsiębiorca organizujący sprzedaż premiową. Na postawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest on zobowiązany do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 10 proc. wartości nagrody.

Ponadto, do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrany zostanie zryczałtowany podatek dochodowy, przedsiębiorca musi wpłacić go na rachunek urzędu skarbowego właściwego według swojej siedziby, a do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym będzie zobowiązany przesłać do tego urzędu skarbowego deklarację o wysokości pobranego podatku (PIT-8AR).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    12,89

  • Śr

    8,74

  • Min

    4,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5082

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 694644

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane