Sprzedawcy przysługuje 15-minutowa przerwa w pracy

Autor: dlahandlu.pl 5 marca 2010 09:59

Jak wynika Kodeksu pracy, pracownik ma prawo do 15 minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy, o ile dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin.

Jest to świadczenie związane z rzeczywistym czasem pracy w danym dniu, a nie z wymiarem czasu pracy danego pracownika. Nie ma więc znaczenia, że pracownik jest zatrudniony np. na pół etatu. Jeżeli przepracowuje ponad 6 godzin dziennie, ma prawo do kwadransa odpoczynku.

- Przerwa ta, co do zasady, powinna być wykorzystana jednorazowo. Przepisy wskazują ją jednak jako niezbędne minimum. Nie ma przeciwwskazań, aby w drodze układu, regulaminu czy wreszcie indywidualnej umowy z pracownikami pracodawca wydłużył taką przerwę lub rozłożył ją na kilka mniejszych - informuje prawnik Paweł Sikorski.

Artykuł 141 Kodeksu pracy daje pracodawcy możliwość wprowadzenia dodatkowej, maksymalnie 60-minutowej przerwy w pracy przeznaczonej na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych. - Nie jest ona jednak wliczana do czasu pracy i pracownik powinien pozostać w firmie odpowiednio dłużej. Przerwa może zostać ustalona w regulaminie albo w umowie o pracę - informuje prawnik.

W Kodeksie pracy zapisano też przerwę na karmienie piersią. Jej wymiar uzależniony jest od czasu pracy i liczby dzieci. Przysługują dwie przerwy po 30 minut na jedno karmione dziecko, jeżeli czas pracy przekracza 6 godzin dziennie, dwie przerwy po 45 minut na więcej niż jedno karmione dziecko, jeżeli czas pracy przekracza 6 godzin dziennie, jedna z powyższych przerw, jeśli czas pracy wynosi od 4 do 6 godzin dziennie.

- Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownica mogła, w miejsce połączonych przerw, kończyć pracę odpowiednio wcześniej lub zaczynać ją później. I tak np., kobieta karmiąca jedno dziecko, która wykonuje obowiązki służbowe w godzinach 7.30- 15.30 może pojawiać się w firmie o 8.30, bądź też wychodzić z niej o 14.30. Przerwy związane z karmieniem wlicza się do czasu pracy. Pracownica zachowuje więc prawo do wynagrodzenia - dodaje prawnik.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8682

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane