Sprzedaż okazjonalnych towarów wymaga specjalnych warunków

Autor: Marcin Złoch, dlahandlu.pl 15 grudnia 2009 09:06

Sprzedaż okazjonalnych towarów wymaga specjalnych warunków

Końcówka roku łączy się z zakupami fajerwerków. Można sprzedawać je bez specjalnego zezwolenia, jednak przy zachowaniu rygorystycznych warunków bezpieczeństwa. Sprzedaż materiałów pirotechnicznych (zaliczane są do nich także popularne zimne ognie) jest dopuszczona w sklepach wielobranżowych, jednakże pod warunkiem spełniania pewnych wymogów.

Za ich niedpełnienie właścicielowi sklepu może grozić karą pozbawienia wolności do lat 2 i kara finansowa do 5 tys. zł. Sprzedaż powinna odbywać się na stoiskach z obsługą, gdzie towar podaje klientowi tylko sprzedawca. Materiały pirotechniczne należy przechowywać w miejscach suchych, z dala od źródeł ciepła i bez dostępu do nich dzieci. Stoisko powinno być wyposażone w sprzęt gaśniczy oraz tablice informacyjne o zakazach otwierania opakowań na terenie obiektu, wnoszenia tych wyrobów do innych części obiektu oraz użytkowania fajerwerków
w sklepie i jego sąsiedztwie. Należy podkreślić, że sprzedaż jakichkolwiek materiałów pirotechnicznych na targowiskach lub z samochodu jest zabroniona.

Zakupu fajerwerków może dokonać tylko osoba pełnoletnia. Każdy wyrób z grupy pirotechniczny, na który nie jest wymagana koncesja, musi posiadać na opakowaniu kod klasyfikacyjny.  Niezbędna jest instrukcja przechowywania i używania w języku polskim.

A z bezpieczeństwem sprzedaży fajerwerków nie jest najlepiej. Na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pod koniec 2007 roku
Inspekcja Handlowa skontrolowała przed sylwestrem kilkadziesiąt punktów zajmujących się sprzedażą i importem fajerwerków. Okazało się, że niemal co 10 z ponad dwustu skontrolowanych partii towaru nie spełniała wymogów bezpieczeństwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,99

  • Śr

    7,03

  • Min

    3,35

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8659

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane