Sprzedaż ryb pod okiem inspektorów

Autor: PAP 15 grudnia 2009 09:17

Świąteczne karpie nie będą mogły już pływać w za małych basenach, a sprzedawcy nie mogą pakować żywych ryb do torebek foliowych, czy siatek - podaje PAP.

Znowelizowana 24 kwietnia ustawa o ochronie zwierząt "wpisała ryby, w tym karpia, do listy pozostałych zwierząt" i tym samym określiła zasady ich uśmiercania, przechowywania i sprzedaży. Do wszystkich wojewódzkich lekarzy weterynarii dotarło już pismo Głównego Lekarza Weterynarii Janusza Związka, w którym powiatowym lekarzom weterynarii zwrócono uwagę na konieczność monitorowania sposobu transportu, sprzedaży oraz zabijania ryb.

Karpie mogą przebywać w punktach sprzedaży i podczas transportu tylko w basenach, w których istnieje możliwość napowietrzania wody.
W praktyce, żywych karpi nie można już pakować kupującym do torebek foliowych, czy siatek. Uśmiercenie i patroszenie ryby może się odbywać tylko za parawanem, przez uderzenie karpia w głowę. Inne sposoby są uznane za niehumanitarne.

Za niestosowanie się do obowiązujących przepisów grożą mandaty. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Jacek 2010-02-22 19:33:53

  chciałbym podzielić się z Państwem pewną uwagą dotyczącą humanitarnego uśmiercania ryb. Kursy takie organizuje Instytut rybactwa Śródlądowego za które kasuje 200 zł. Pomimo iż posiadam wyższe wykształcenie rybackie musiałem poddać się wymogowi uczestnictwa w wspomnianym kursie, pomijając iż uczono nas o rzeczach infantylnych. Posiadanie owego kursu jest potrzebne aby otrzymać dofinansowanie z zrównoważonego sektora rybołówstwa po ryby 2007 -2013. Jak już człowiek wszystko nazbiera łącznie z rzeczami absurdalnymi jak pieczątka dodatkowa prawomocności na numerze weterynaryjnym okazało się że Agencja Restrukturyzacji i modernizacji Rolnictwa nie ma pieniędzy bo ilość wniosków przewyższyła pulę pieniędzy na środku 2.2 .Następnym wymogiem pseudo otrzymania pieniędzy jest przedłożenie danych do IRS - u danych objętych tajemnicą gospodarczą m.i. o ilości ryb handlowych jak i obsadowych. IRS też prowadzi działalność handlową i może konkurencji utrudnić życie. Dziwi mnie że ten rozbój prowadzi się przy pełnej akceptacji prawa. Chciałbym sie dowiedzieć w związku z tym czy IRS w tym wypadku stoi ponad prawem , czy nie powinna go ograniczać zasada konkurencyjności. Czy dotaje są dla wszystkich czy wybranych kolesi.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,98

 • Śr

  7,30

 • Min

  4,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8427

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane