Sprzęt chłodniczy należy dobierać do asortymentu sklepu

Autor: Marcin Szczepański, dlahandlu.pl 7 października 2009 09:12

Sprzęt chłodniczy należy dobierać do asortymentu sklepu

Inwestycja w urządzenia chłodnicze to poważny wydatek. Średniej wielkości sklep musi liczyć się z kosztami rzędu 30 tys. zł. Zazwyczaj to dostawca urządzeń doradzi rodzaj mebla i jego usytuowanie, dobierze również jego typ odpowiednio do rodzaju produktu, który ma być tam przechowywany. Zdaniem ekspertów to m.in. od powierzchni sklepu i asortymentu, który będzie oferować, zależy, bowiem wyposażenie danej placówki w meble chłodnicze.


Do mniejszych sklepów polecane są przede wszystkim lady i regały średnich gabarytów, które są stosunkowo pojemne i posiadają komory chłodnicze pod półkami ekspozycyjnymi. Tego typu placówki rzadko kiedy dysponują bowiem własnym zapleczem magazynowym. A jeśli już je mają, to zazwyczaj o małej powierzchni, która nie pozwala na umieszczenie większej komory chłodniczej do przechowywania produktów.
Do placówek o powierzchni ok. 300 mkw. zaleca się ciągi lad chłodniczych do sprzedaży tradycyjnej. Lady najlepiej nadają się nie tylko do nabiału, ale również do mięs. Regały odradzane są zwłaszcza tam, gdzie nie ma dużej rotacji produktów. W meblach tego typu inny jest, bowiem obieg powietrza, bardziej agresywny dla produktów, a to powoduje ich wysychanie.
Zdaniem fachowców tam, gdzie sprzedaje się produkty niepaczkowane takie, jak sery czy ryby, lepiej zastosować chłodzenie grawitacyjne. Nie ma w takich urządzeniach wentylatora, tylko parownik, z którego spływa do mebla chłodne powietrze. Poza tym ryby z uwagi na zapach i substancje, które wydzielają powinny być przechowywane w osobnej chłodziarce. Mrożone ryby mogą być w ostateczności trzymane razem, z Np. mrożonkami warzywnymi. Warzywa mrożone można łączyć natomiast z owocami. Desery zaleca się trzymać osobno - łatwo chłoną bowiem inne zapachy.
Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,69

  • Śr

    0,85

  • Min

    0,64

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8711

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane