Stawki za godziny nadliczbowe będą wypłacane rzadziej

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 23 września 2009 12:12

Do końca 2011 roku przedsiębiorcy mogą wydłużać okresy rozliczeniowe czasu pracy do 12 miesięcy. Dzięki temu łatwiej dostosują wymiar pracy podwładnych do swoich potrzeb i rzadziej wypłacą pracownikom dodatek za pracę w nadgodzinach - podaje Dziennik Gazeta Prawna.


Zgodnie z kodeksem pracy doba pracownicza to kolejne 24 godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Indywidualny rozkład czasu pracy pracownika ustalany przez przedsiębiorcę może jednak przewidywać różne godziny rozpoczynania i kończenia pracy. W takim przypadku ponowne wykonywanie pracy przez pracownika w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych i nie wymaga wypłacania stawek za nadgodziny.


Indywidualny rozkład czasu pracy nie może jednak naruszać prawa pracownika do odpoczynku gwarantowanego przez kodeks pracy. Pracownikom nadal będzie więc przysługiwać prawo do 11-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku dobowego oraz do 35-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    0,60

  • Śr

    0,31

  • Min

    0,14

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8846

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane