PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Stowarzyszenie Poszkodowanych przez Wielkie Sieci Handlowe nie złamało prawa

Autor: Gazeta Prawna 7 kwietnia 2010 11:39

Właściciel sieci sklepów Biedronka domagał się zakazania dawnemu dostawcy i Stowarzyszeniu Poszkodowanych przez Wielkie Sieci Handlowe rozpowszechniania informacji, że nie płacił pracownikom za nadgodziny, szykanował każdą osobę dochodzącą swoich praw, czy że ponosi odpowiedzialność za śmierć zbyt ciężko pracującej w sklepie kobiety - informuje Gazeta Prawna.

Ochrona naruszającego prawo i zasady współżycia społecznego byłaby niesprawiedliwa i niesłuszna - orzekł Sąd Najwyższy, oddalając skargę kasacyjną Jeronimo Martins Dystrybucja. Sądy - okręgowy, apelacyjny i Najwyższy - uznały, że skarżącego obowiązuje zasada czystych rąk. Sąd Najwyższy podkreślił, że samo wystąpienie z powództwem o ochronę dóbr osobistych było w tej sprawie sprzeczne z zasadami współżycia społecznego i stanowiło nadużycie prawa.
Według sądu warunkiem jest, by krytyk działał w dobrej wierze. Naświetlanie problemu nie jest szkalowaniem. Dlatego też sądy dwóch instancji (okręgowy i apelacyjny) oddaliły powództwo JMD, a Sąd Najwyższy orzekł, że niezmiernie emocjonalne zachowanie pozwanego kupca opowiadającego o tym, co zaszło w mediach, było usprawiedliwione okolicznościami sprawy. Tym samym udzielenie ochrony prawnej powodowi byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    26,60

  • Śr

    18,02

  • Min

    13,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7994

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane