Strażnicy miejscy też mogą kontrolować sklepy i nakładać mandaty

Autor: dlahandlu.pl 27 października 2009 09:20

Prawo zabrania sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom niepełnoletnim. Za złamanie tego zakazu sprzedawcy grozi 500 zł mandatu lub grzywna do 5000 złotych. Dotychczas mandaty za to wykroczenie nakładała jedynie policja, a straż miejska mogła kierować do sądu wniosek o ukaranie sprzedawcy. Sytuacja zmieniła się z początkiem września, kiedy również strażnicy miejscy otrzymali uprawnienia do nakładania mandatów.


To zdaniem autorów społecznego Programu STOP18! pozwoli strażom miejskim jeszcze skuteczniej pełnić swoje obowiązki i karać tych sprzedawców, którzy niejednokrotnie świadomie sprzedają papierosy dzieciom. To właśnie działania uczestników tego programu, którego celem jest zwalczanie palenia wśród młodzieży spowodowały zaostrzenie przepisów.
- Prawo jest niedoskonałe, bo karze sprzedawców, a w ogóle nie dotyka właścicieli punktów sprzedaży, którzy przecież zarabiają na sprzedawaniu wyrobów tytoniowych niepełnoletnim - mówi Andrzej Godewski, Koordynator Programu STOP18! - Dlatego jednym z naszych postulatów jest wprowadzenie gminnych rejestrów punktów sprzedaży oraz sankcje czasowego odebrania pozwolenia na handel wyrobami tytoniowymi. Byłyby to rozwiązania podobne do tych obowiązujących w handlu wyrobami alkoholowymi. Należy również zwrócić uwagę na promocje cenowe papierosów, które mogą zwiększać dostęp niepełnoletnich do wyrobów tytoniowych. Tego typu działania powinny zostać zabronione - dodaje.
Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    6,99

  • Śr

    5,25

  • Min

    3,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8820

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane