Strażnicy uczą odmawiać sprzedaży papierosów nieletnim

Autor: Gazeta Wyborcza 14 sierpnia 2009 11:26

Gliwiccy strażnicy miejscy w ramach akcji STOP 18! kontrolują sklepy i kioski, wręczają sprzedawcom ulotki, naklejki, a nawet symboliczne mandaty. - Celem akcji jest zapobieganie dostępowi młodych ludzi do wyrobów tytoniowych w punktach sprzedaży - informują pomysłodawcy przedsięwzięcia.

Program "STOP 18!" został uruchomiony w 1998 roku. Opiera się na współpracy firm i organizacji, które podejmują wspólne inicjatywy promujące przepisy dotyczące m.in. zakazu sprzedaży papierosów osobom niepełnoletnim oraz prawa sprzedawców do żądania dokumentów potwierdzających pełnoletność.

Z badań przeprowadzonych przez młodych ankieterów SMG/KRC wynika, że 64% sprzedawców jest gotowych oferować papierosy osobom poniżej 18. roku życia. Jedynie 1/3 badanych zwraca uwagę, czy kupujący posiada dowód osobisty..

 Funkcjonariusze chcą sprawdzić około 300 punktów, w których można kupić wyroby tytoniowe.

- Prosimy sprzedawców o wypełnienie specjalnego testu sprawdzającego znajomość zasad handlu papierosami - mówi Agnieszka Kujawa ze Straży Miejskiej w Gliwicach. Dla tych, którzy będą wiedzieli m.in., ile trzeba mieć lat, żeby legalnie kupić papierosy, czy sprzedawca ma prawo sprawdzać dokumenty tożsamości, kto może kontrolować punkty handlowe, kogo można ukarać za sprzedaż wyrobów tytoniowych osobom nieletnim, przewidziano "dyplomy odpowiedzialnego sprzedawcy". Zaś ci mniej zorientowani w temacie dostaną symboliczny mandat-pocztówkę w wysokości 500 zł.

Zgodnie z przepisami właśnie taką grzywną można ukarać osobę, która sprzedała wyroby tytoniowe niepełnoletnim. Dodatkowe 100 zł handlarz zapłaci, jeśli była to sprzedaż papierosów na sztuki! Jeżeli odmówi przyjęcia mandatu, to wniosek o jego ukaranie trafi do sądu, który może nałożyć na sprzedawcę karę w wysokości nawet 5000 złotych.

- Do tej pory sprawdziliśmy około 30 sklepów i kiosków. Wyniki nie są zadowalające. Tylko nieliczni sprzedawcy znają obowiązujące przepisy prawne w zakresie sprzedawania papierosów nieletnim. Nie zawsze wiedzą, że w razie wątpliwości co do wieku klienta mają prawo poprosić o okazanie dokumentu potwierdzającego pełnoletność.

Odwiedzając punkty handlowe, zostawiamy sprzedawcom materiały informacyjne (ulotki, naklejki). Dodatkowo szkolimy ich w zakresie obowiązujących przepisów oraz asertywnego odmawiania sprzedaży wyrobów tytoniowych. Podpowiadamy m.in. jak mówić "nie" agresywnym czy nietrzeźwym klientom.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    2,99

  • Śr

    1,48

  • Min

    0,79

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5359

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 694644

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane