Szara strefa zagraża sprzedaży papierosów w sklepach

Autor: Puls Biznesu 14 lipca 2009 09:06

Sprzedaż legalnych papierosów topnieje w zastraszającym tempie. A z nią miliardy z akcyzy - czytamy w Pulsie Biznesu. Po ciężkim dla branży tytoniowej roku 2008, kiedy sprzedaż legalnych papierosów skurczyła się o 10 proc., 2009 zapowiada się jeszcze gorzej.

- Z danych firmy Cyber Service wynika, że najwięksi producenci sprzedali ogółem w pierwszym półroczu tego roku o 13,6 proc. mniej papierosów niż w tym samym okresie 2008 r. Spodziewamy się, że całkowity spadek sprzedaży legalnych papierosów wyniesie w tym roku 10-15 proc. Głównym powodem jest wzrost cen papierosów związany z podwyżką akcyzy - mówi Andrzej Skubiszewski, prezes JTI Polska z grupy Japan Tobacco International.

- Plany na ten rok zakładały uzyskanie 17,529 mld zł wpływów budżetowych z akcyzy na wyroby tytoniowe. Już dziś wiadomo jednak, że się to nie uda. W znowelizowanej wersji budżetu założono uzyskanie 14,4 mld zł - przyznaje Jacek Kapica, wiceminister finansów, szef Służby Celnej.

Teraz sen z powiek fiskusowi i firmom tytoniowym spędza inny problem. Dużo większy. - Budżetowi i branży nie pomaga wzrost nielegalnego rynku papierosów. Do tej pory w Polsce udawało się go utrzymywać na stosunkowo niskim jak na UE poziomie 8-9 proc., podczas gdy na Litwie sięga 20 proc., a na Węgrzech 14 proc. Do tej pory Polska była raczej krajem tranzytowym przemytu papierosów. Niestety, w związku z wymuszonymi przez UE podwyżkami akcyzy wzrosła w naszym kraju atrakcyjność przemytu i sprzedaży nielegalnych papierosów. Teraz więcej kontrabandy zostaje u nas i zakładamy, że zjawisko to może się nasilać - mówi Jacek Kapica.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9386

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane