Szpitalne sklepy mają wysokie marże

Autor: Dziennik Zachodni 20 sierpnia 2009 11:58

Pomidor za złotówkę, litr soku za sześć, kilogram bananów za siedem, rolka papieru toaletowego za 3 złote - to ceny ze sklepików szpitalnych w woj. śląskim - podaje Dziennik Zachodni.

Podczas gdy w supermarkecie kilogram pomidorów kosztuje niecałe 3 złote, w Szpitalu im. Michałowskiego w Katowicach za jednego niedużego pomidora zapłacimy złotówkę. Właściciele sklepików windują ceny przede wszystkim tych towarów, na które jest największy popyt. Podczas letnich upałów są to m.in. napoje. - Pół litra wody mineralnej o smaku cytrynowym kupiłam za 2 złote 70 groszym. W normalnym sklepie półtora litra kosztuje 2 złote - komentuje ceny pacjentka szpitala.


W Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów tłumaczą, że jest wolny rynek, dlatego nie mogą, a nawet nie mają prawa ingerować w ceny.
- Praktycznie niewiele można zrobić. Poza jednym. Można zbojkotować szpitalny sklepik - mówi Agnieszka Majchrzak z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie.

- Nie podnosimy cen, ale ludzie i tak narzekają. Zawsze znajdą okazję. Jak damy niskie ceny, to będą narzekać, że są za krótkie godziny otwarcia albo że podana kawa jest za zimna - odpiera zarzuty sprzedawczyni ze szpitalnego sklepiku w Jastrzębiu. - Ludzie przyzwyczaili się do cen z supermarketów. Tu nie będzie tak tanio.
W Szpitalu im. Michałowskiego za jedno jabłko chcą 1 zł. W sklepie w centrum jabłko można kupić już za 30 gr.

- Na czymś muszę zarobić na pensje dla ekspedientek oraz na czynsz, który miesięcznie kosztuje mnie kilka tysięcy złotych - tłumaczy Elż- bieta Cywińska, ajentka w GCZD w Katowicach. - Zarabiam na pieczywie, które sami wypiekamy, i na napojach. Butelka małej mineralnej kosztuje mnie w hurtowni 1,69 zł, w sklepie sprzedaję ją po 2,50 zł - dodaje.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4361

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697968

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane