Tajemniczy klienci sprawdzą przestrzeganie zakazu sprzedaży alkoholu i papierosów nieletnim

Autor: dlahandlu.pl 28 października 2009 10:02

W ramach akcji STOP18! przeprowadzane jest ogólnopolskie badanie metodą Tajemniczy Klient, które ma na celu sprawdzenie, czy i ilu sprzedawców łamie prawo sprzedając alkohol nieletnim.

Jak pokazuje ostatnie badanie rynku, przeprowadzone w ramach Programu STOP18!, jedynie 36 proc. sprzedawców odmawia sprzedaży papierosów osobom wyglądającym na mniej niż 18 lat. 
Historia programu STOP18! pokazuje, że edukacja wystarczyła na zdyscyplinowanie około jednej trzeciej sprzedawców. Natomiast prowadzone od kilku lat badania Tajemniczy Klient pokazują, że sprzedawca, który prosi młodo wyglądającego klienta o okazanie dokumentu z datą urodzenia i go nie dostaje, najczęściej odmawia sprzedaży papierosów. Dlatego wśród propozycji zmian przepisów jest również obowiązek kontrolowania dokumentów młodych ludzi proszących o wyroby tytoniowe.
Inną propozycją, która cieszy się dużym poparciem organizatorów Programu, jest wprowadzenie obowiązkowych szkoleń dla sprzedawców z zasad handlu wyrobami tytoniowymi i technik asertywnej odmowy.
Tegoroczne badanie Tajemniczy Klient będzie przeprowadzone na zlecenie Programu STOP18! przez agencję Millward Brown SMG/KRC w 47 miastach o wielkości powyżej 50 000 mieszkańców. Pełnoletni, ale wyglądający na mniej niż 18 lat ankieterzy łącznie wykonają 4700 prób zakupu papierosów.
Sprzedawcy wyrobów tytoniowych mogą również spodziewać się wizyt strażników miejskich oraz policji. 
Sprzedawcy mają też otrzymywać materiały edukacyjne oraz oznakowania na punkty sprzedaży, które mają przypominać o obowiązującym prawie. Prowadzone będą również szkolenia z zasad handlu i technik asertywnej odmowy sprzedaży papierosów młodzieży.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,90

  • Śr

    3,46

  • Min

    2,70

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4296

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 704461

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane