Targowiska znikną z centrum Gdańska

Autor: Dziennik Bałtycki 6 maja 2009 13:02

Kupcy z Gildii będą musieli opuścić dotychczasowy teren przy Targu Siennym. Miasto planuje wybudować w tym rejonie nowy przystanek Szybkiej Kolei Miejskiej "Śródmieście" - podaje Dziennik Bałtycki.

- W Gildii czy na rynkach jest po prostu taniej - mówi klientka targowisk Iza Miszewska.
Władze miasta uważają jednak, że Gdańsk musi się rozwijać. W żadnym polskim mieście o ambicjach metropolitalnych nie ma rynków w centrum. - Chcemy ożywić teren przy Targu Siennym i Rakowym. Zamierzamy stworzyć cały kompleks usługowy, m.in. sklepy i biura. Chcemy, aby to miejsce miało śródmiejski charakter, aby tętniło życiem - wyjaśnia Wiesław Bielawski, wiceprezydent Gdańska. - Poza tym handlujący w Gildii to zwykli dzierżawcy. Podpisali umowy o charakterze czasowym, a czas się kończy. Są już nowe plany zagospodarowania tych terenów.

Dlatego Gildia musi w ciągu 12 miesięcy opuścić to miejsce. Władze Gdańska już kilka lat temu zaproponowały kupcom inną lokalizację. Handlowcy zgodzili się na teren przy al. Grunwaldzkiej, w okolicy hali Olivia. Jednak do dzisiaj nie przenieśli się w nowe miejsce.

W 1993 roku Stowarzyszenie Gildia Kupców Gdańskich otworzyło pierwszą halę handlową. Pod koniec 1994 roku otwarto kolejną. Mieszkańcy Gdańska chętnie robią tu zakupy. - Zarabiam 800 złotych miesięcznie i nie stać mnie na robienie zakupów w jakichś wielkich centrach handlowych. Dlatego chętnie tutaj przychodzę. Czasem można nawet wytargować niższą cenę - tłumaczy Jadwiga Horaczyk, mieszkająca na Głównym Mieście. - Nie wiem, gdzie będę robić zakupy, jak zamkną te pawilony...

Wiceprezydent Bielawski przypomina, że kupcy z Przymorza i Oliwy też początkowo buntowali się przeciw zmianom proponowanym przez miasto. Obecnie jednak "Zielony rynek" na Przymorzu prężnie działa, a w Oliwie kończy się budowa hali targowej.

Zupełnie inne nastroje panują na stoiskach kupieckich przy Podwalu Staromiejskim. Wrócą one na swój "stary" adres, przy ul. Pańskiej - między kościołem św. Mikołaja a halą targową. Przy Podwalu będzie budowany parking podziemny. - Jestem za. Kiedy pracowaliśmy przy Pańskiej, mieliśmy więcej klientów. Gdy nas przenieśli przez te wykopaliska, dużo straciliśmy. Mam nadzieję, że znowu będzie lepiej... - cieszy się pani Urszula, która handluje w Gdańsku od prawie trzydziestu lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    10,99

  • Śr

    7,13

  • Min

    5,70

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9150

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane