Targowisko przeszkodą do realizacji inwestycji

Autor: Gazeta Wyborcza 16 czerwca 2009 10:25

"Panowie prezydenci miasta Łodzi! Jeśli wasz faworyt otrzyma targowisko bez przetargu, to miasto straci 9 mln zł i zabytek kultury polskiej i żydowskiej bezpowrotnie" - nowy baner o takiej treści zawisł na froncie szpitala im. Heleny Wolf. To akt desperacji Violetty i Stanisława Chmielewskich ze spółki Fors Poland, którzy kupili zrujnowany szpital wraz z otaczającą go działką. Od pięciu lat firma nie może zrealizować planowanej inwestycji: dwóch hoteli i parkingu - podała Gazeta Wyborcza.

Urzędnicy nie chcą też zgodzić się na inwestycję, bo do działki na tyłach szpitala nie ma dojazdu. Nie ma, bo od lat nieprzejezdne są ul. Ceglana i prostopadła do niej ul. Flisacka, która prowadzi do Zgierskiej. Ulice zajmują kupcy z targowiska Dolna-Ceglana. Dzierżawią ten teren od miasta. Umowa niedługo wygaśnie, dlatego chcą ją przedłużyć na kolejne 15 lat. Obiecują, że zmodernizują targowisko - teraz to jeden wielki śmietnik i szeregi prowizorycznych bud. Na dodatek miasto z tytułu dzierżawy nie dostaje ani złotówki, bo administrator rynku - spółka Gnom - nie płaci.

Na rynku handluje 300 osób. Dzienna opłata targowa wynosi 20 zł. Do tego dochodzi miesięczna opłata w wysokości 80 zł. Miesiąc handlowy trwa 25 dni, a więc miesięczne zyski z rynku to 174 tys. zł. Nawet jeśli kupcy oddawaliby miastu połowę, to magistracka kasa nieźle by się miała. Ale tych wpływów nie ma. Mimo to jeszcze w styczniu tego roku wiceprezydent Włodzimierz Tomaszewski zwrócił się do radnych o zaopiniowanie wniosku na przedłużenie dzierżawy.

Jeśli kupcy przeforsują swój projekt, Flisacka i Ceglana pozostaną nieprzejezdne. Wtedy właściciele Fortis Poland nigdy nie dostaną pozwolenia na budowę drugiego hotelu. Nie wyremontują też zrujnowanego szpitala, bo do tego też jest potrzebny dodatkowy dojazd.

Rozwiązaniem problemu może być zmniejszenie rynku i odsunięcie go od inwestycji hotelowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,37

  • Śr

    4,07

  • Min

    2,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4258

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 704461

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane