Towar musi być oznaczony właściwą ceną, za pomyłki grożą sankcje

Autor: Gazeta Krakowska 4 grudnia 2009 13:48

W krakowskich hipermarketach kasy często nabijają wyższą cenę niż ta na półce. Nie wszyscy klienci zauważają pomyłki, inni nie mają czasu na stanie w długiej kolejce do reklamacji. Przedstawiciele sklepów tłumaczą błędy dużą ilością towaru. Ale recznik praw konsumenta podkreśla, że sklpey muszą podawać cenę wyraźnie - czytamy w Gazecie Krakowskiej.

Reporterzy Gazety Krakowskiej wybrali się do kilku krakowskich hipermarketów. W każdym znaleźli błędy w cenach albo natknęli się na promocje, które promocjami nie były.

- Codziennie dostajemy z centrali nowe ceny. A pracowników mało - podkreśla kierowniczka jednego z hipermarketów. Michał Kubajek, rzecznik Tesco, wyjaśnia, że sklepy tej sieci oferują średnio 50 tys. produktów i zdarza się, że przy zmianie oferty promocyjnej pracownicy muszą zmienić nawet kilkaset etykiet cenowych. 

Katarzyna Petrykowska z biura prasowego Real zapewnia, że przypadki różnic w cenach są incydentalne. - Mogą wynikać z błędu w systemie lub też nieprawidłowego oznaczenia ceny przez pracownika. Monitorujemy ceny i eliminujemy nieprawidłowości - zapewnia.

Tomasz Popiołek, miejski rzecznik praw konsumenta, przyznaje, że takie praktyki nie powinny mieć miejsca. - Zgodnie z przepisami, cena musi być widoczna, a produkt precyzyjnie oznaczony. Żeby klient nie miał wątpliwości, nie musiał się domyślać, szukać, ile co kosztuje. - Klient może się domagać, by sklep sprzedał mu produkt w takiej cenie, jaka widoczna jest na półce - mówi Tomasz Popiołek. - Ma prawo żądać zwrotu różnicy w cenie.

- W tym roku mieliśmy 12 skarg na pomyłki w cenach w hipermarketach - mówi Marek Jasiński, wojewódzki inspektor handlowy. - Największe nieprawidłowości zdarzają się przy promocjach. Aby jednak mówić o wykroczeniu, trzeba udowodnić celowość działania.

Sklep, w którym nagminnie zdarzają się pomyłki, naraża się na sankcje finansowe. Kara może wynieść nawet do 10 proc. przychodu przedsiębiorcy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11084

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane