Towar musi być oznaczony właściwą ceną, za pomyłki grożą sankcje

Autor: Gazeta Krakowska 4 grudnia 2009 13:48

W krakowskich hipermarketach kasy często nabijają wyższą cenę niż ta na półce. Nie wszyscy klienci zauważają pomyłki, inni nie mają czasu na stanie w długiej kolejce do reklamacji. Przedstawiciele sklepów tłumaczą błędy dużą ilością towaru. Ale recznik praw konsumenta podkreśla, że sklpey muszą podawać cenę wyraźnie - czytamy w Gazecie Krakowskiej.

Reporterzy Gazety Krakowskiej wybrali się do kilku krakowskich hipermarketów. W każdym znaleźli błędy w cenach albo natknęli się na promocje, które promocjami nie były.

- Codziennie dostajemy z centrali nowe ceny. A pracowników mało - podkreśla kierowniczka jednego z hipermarketów. Michał Kubajek, rzecznik Tesco, wyjaśnia, że sklepy tej sieci oferują średnio 50 tys. produktów i zdarza się, że przy zmianie oferty promocyjnej pracownicy muszą zmienić nawet kilkaset etykiet cenowych. 

Katarzyna Petrykowska z biura prasowego Real zapewnia, że przypadki różnic w cenach są incydentalne. - Mogą wynikać z błędu w systemie lub też nieprawidłowego oznaczenia ceny przez pracownika. Monitorujemy ceny i eliminujemy nieprawidłowości - zapewnia.

Tomasz Popiołek, miejski rzecznik praw konsumenta, przyznaje, że takie praktyki nie powinny mieć miejsca. - Zgodnie z przepisami, cena musi być widoczna, a produkt precyzyjnie oznaczony. Żeby klient nie miał wątpliwości, nie musiał się domyślać, szukać, ile co kosztuje. - Klient może się domagać, by sklep sprzedał mu produkt w takiej cenie, jaka widoczna jest na półce - mówi Tomasz Popiołek. - Ma prawo żądać zwrotu różnicy w cenie.

- W tym roku mieliśmy 12 skarg na pomyłki w cenach w hipermarketach - mówi Marek Jasiński, wojewódzki inspektor handlowy. - Największe nieprawidłowości zdarzają się przy promocjach. Aby jednak mówić o wykroczeniu, trzeba udowodnić celowość działania.

Sklep, w którym nagminnie zdarzają się pomyłki, naraża się na sankcje finansowe. Kara może wynieść nawet do 10 proc. przychodu przedsiębiorcy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    6,99

  • Śr

    5,25

  • Min

    3,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8820

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane