Trudno będzie dostać odszkodowanie za brak prądu

Autor: Dziennik Zachodni 27 stycznia 2010 10:05

Do spółki Enion wpływają pierwsze wnioski o odszkodowanie. Tymczasem spółka tłumaczy, że nie wszyscy dostaną pieniądze - czytamy w „Dzienniku Zachodnim".

Odbiorcy skarżą się na dostawców energii. Jednak zgodnie z prawem tę kwestię reguluje umowa, oraz rozporządzenie ministra gospodarki w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektro-energetycznego. Tam jest mowa o nieplanowanych przerwach w dostawie prądu, które w przypadku m.in. prywatnych odbiorców nie mogą być jednorazowo dłuższe niż 24 godziny. Jeśli czas jest przekroczony można domagać się wypłacenia bonifikaty określonej w taryfie. Niestety dostawca energii może zasłonić się siłą wyższą, wtedy jedyną ścieżką zadośćuczynienia pozostaje postępowanie sądowe.

Prof. Stanisława Kalus z katedry prawa cywilnego w Uniwersytecie Śląskim na łamach „Dziennika zachodniego" zwraca uwagę, że z przepisów Kodeksu Cywilnego wynika, że w przypadku dochodzenia odpowiedzialności to strona poszkodowana musi udowodnić, że poniosła określone szkody oraz wykazać zaniedbania po stronie dostawcy energii. W prawie cywilnym istnieje domniemanie, że szkoda nastąpiła z winy dostawcy, ale on może się bronić udowadniając, że przyczyną awarii była siła wyższa, niezależnie od tego, czy władze podjęły decyzję o stanie klęski żywiołowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    0,60

  • Śr

    0,31

  • Min

    0,14

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8846

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane