Ubezpieczenie kredytu kupieckiego daje szansę na unkinięcie zatorów

Autor: Gazeta Prawna 17 kwietnia 2009 13:30

Ubezpieczenie kredytu kupieckiego pozwoli firmie zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi jej kontrahentów lub ich upadłością - podaje Gazeta Prawna.

Najszerzej stosowaną w obrocie umową kredytu kupieckiego jest porozumienie się z naszym dostawcą, iż jego wynagrodzenie będzie przez naszą firmę regulowane w ciągu 30 czy 60 dni od dnia dostawy, za co będziemy zobowiązani uiszczać określoną w procentach dodatkową opłatę (w skali roku) od niezapłaconej kwoty powyżej siedmiu dni.

W tym przypadku mamy do czynienia z płatnym kredytem kupieckim. Kłopot w tym, że większość płatników nie realizuje płatności w tych terminach i wydłużają sobie termin korzystania z kredytu kupieckiego o kolejne tygodnie. Problem ten jest ostatnio zauważalny szczególnie w branży budowlanej oraz spożywczej.

Sposobem zabezpieczenia się przed zatorami płatniczymi naszych kontrahentów względnie ich upadłością może być ubezpieczenie kredytu kupieckiego. Wypłacanie świadczenia ubezpieczeniowego uzależnione jest najczęściej od spełnienia takich warunków, jak: nieuregulowania należności przez naszego kontrahenta przez 120-180 dni, zgody wszystkich wierzycieli na zawarcie ugody pozasądowej czy też umorzenia postępowania egzekucyjnego ze względu na brak majątku dłużnika.

Ponadto z reguły nie otrzymamy całości należności za faktury, gdyż ubezpieczyciel potrąci nam 10 czy 20 proc. tzw. udziału własnego, czyli część szkody, którą klient musi pokryć samodzielnie. Pamiętać należy o wymaganej przez poszczególnych ubezpieczycieli procedurze, tzn. zgłoszeniu zaległych faktur do windykacji (najczęściej w ciągu 30-45 dni od terminu płatności) oraz powiadomieniu ubezpieczyciela o nieziszczeniu windykowanych kwot przez naszego dłużnika.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    12,89

  • Śr

    8,74

  • Min

    4,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5359

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 694644

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane