REKLAMA
REKLAMA

Umowa zabezpiecza przed działalnością konkurencyjną pracownika

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 6 października 2009 11:09

Pracodawca może zawrzeć z pracownikiem umowę o zakazie konkurencji. Umowa w sposób jednoznaczny powinna zakazywać podejmowania przez pracownika określonej działalności konkurencyjnej w stosunku do pracodawcy. Może dotyczyć zakazu konkurencji w trakcie trwania stosunku pracy, jak również już po jego zakończeniu - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

REKLAMA

 Do jej zawarcia może dojść jednocześnie z zawarciem umowy o pracę albo już w trakcie zatrudnienia. Należy zwrócić uwagę, iż umowa o zakazie konkurencji wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności. Ponadto, co do zasady, umowa taka powinna stanowić odrębną umowę, co oznacza, że nie jest właściwe umieszczanie zapisów o zakazie działalności konkurencyjnej w samej umowie o pracę.

Wymogiem każdej umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy jest określenie okresu obowiązywania tego zakazu, jak również określenie wysokości odszkodowania należnego pracownikowi od pracodawcy, które nie może być niższe niż 25 proc. wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy, wypłacanego przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji. 


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 13902

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 999781

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 664

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA