UOKiK nie zbada marż w hipermarketach

Autor: Gazeta Wyborcza 24 sierpnia 2009 09:26

We wtorek wpłynęło pismo z resortu rolnictwa, w którym minister Sawicki domaga się przeprowadzenia kontroli tzw. marż ukrytych w sklepach wielkopowierzchniowych - podaje Gazeta Wyborcza.

Jak informuje gazeta, UOKiK nie podejmie jednak kontroli, gdyż żadna z sieci nie ma pozycji dominującej na polskim rynku.
Zespół składający się z przedstawicieli ministerstw gospodarki, skarbu, finansów, ale także Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów miałby badać, ile za żywność dostaje rolnik, ile pośrednicy - i wreszcie za ile sprzedaje ją sklep - zarówno wielki hipermarket, jak i mały sklepik osiedlowy - podaje za Gazetą Wyborczą TVN24. Minister Sawicki chce, by zespół zaczął działać we wrześniu. Czeka tylko na zgodę premiera Donalda Tuska.
Jeszcze nie wiadomo, jakie będą jego uprawnienia i czy będzie mógł np. wymierzać kary. Wiadomo tylko, że nazwy "spekulantów" Sawicki chce podawać do publicznej wiadomości na konferencjach prasowych. Klienci mieliby się wtedy odwrócić się od napiętnowanych sieci i sklepów, a te w odpowiedzi - obniżyć ceny.
Zbadanie, kto ile zarabia na żywności, rekomendował państwom Unii w marcu Parlament Europejski. W maju i czerwcu unijni ministrowie rolnictwa zgodnie uznali, że to interesujący pomysł. Sawicki zapewnia, że wzoruje się na Danii.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 3987

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699518

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane