Urzędy Pracy dają pieniądze na otwieranie sklepów

Autor: Gazeta Wyborcza 25 marca 2009 13:02

W tym roku Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu szacuje, że na walkę z bezrobociem wyda około 52 mln zł. Pieniądze otrzymają m.in. osoby chcące rozpocząć własną działalność gospodarczą.

Urząd zapewnione ma już 43 mln zł, o resztę pieniędzy będzie jeszcze zabiegać. - W regionie jest ponad 35 tys. osób bez pracy, w tym w samym Radomiu około 19,5 tys. - mówi Dariusz Strzelec, rzecznik PUP. - Ostatnio zmalała też o jedną trzecią liczba ofert pracy, przed nami jest więc wiele do zrobienia - dodaje.

Rozwiązaniem tego problemu mają być m.in. dotacje na rozkręcenie własnego biznesu oraz tworzenie nowych stanowisk pracy. W tym roku z Funduszu Pracy na ten cel przeznaczone będzie 2,2 mln zł, a z projektu systemowego Inicjatywa 8,5 mln zł. Wnioski od stycznia złożyło już 400 chętnych, a w ubiegłym roku z tej pomocy skorzystało ponad 500 osób. Na otworzenie własnej działalności gospodarczej można otrzymać sześć średnich krajowych pensji, czyli około 18 tys. zł. Jak mówi rzecznik PUP, osoby korzystające z dotacji najczęściej zakładają firmy zajmujące się usługami.

- Rok temu jedna pani otworzyła w centrum miasta sklep jubilerski i jest z niego bardzo zadowolona, ale są też osoby, które uruchamiają np. mały punkt z akcesoriami do telefonów w centrum handlowym, dając zatrudnienie tylko sobie samym - tłumaczy Strzelec. Urząd wyda w tym roku znacznie więcej na organizację staży. W ubiegłym roku było to 2,5 mln zł, a w tym aż 9 mln zł.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy od marca mogą być na nie wysyłane też osoby po 50. roku życia oraz nieposiadające kwalifikacji zawodowych.


WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12438

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane