Urzędy Pracy dają pieniądze na otwieranie sklepów

Autor: Gazeta Wyborcza 25 marca 2009 13:02

W tym roku Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu szacuje, że na walkę z bezrobociem wyda około 52 mln zł. Pieniądze otrzymają m.in. osoby chcące rozpocząć własną działalność gospodarczą.

Urząd zapewnione ma już 43 mln zł, o resztę pieniędzy będzie jeszcze zabiegać. - W regionie jest ponad 35 tys. osób bez pracy, w tym w samym Radomiu około 19,5 tys. - mówi Dariusz Strzelec, rzecznik PUP. - Ostatnio zmalała też o jedną trzecią liczba ofert pracy, przed nami jest więc wiele do zrobienia - dodaje.

Rozwiązaniem tego problemu mają być m.in. dotacje na rozkręcenie własnego biznesu oraz tworzenie nowych stanowisk pracy. W tym roku z Funduszu Pracy na ten cel przeznaczone będzie 2,2 mln zł, a z projektu systemowego Inicjatywa 8,5 mln zł. Wnioski od stycznia złożyło już 400 chętnych, a w ubiegłym roku z tej pomocy skorzystało ponad 500 osób. Na otworzenie własnej działalności gospodarczej można otrzymać sześć średnich krajowych pensji, czyli około 18 tys. zł. Jak mówi rzecznik PUP, osoby korzystające z dotacji najczęściej zakładają firmy zajmujące się usługami.

- Rok temu jedna pani otworzyła w centrum miasta sklep jubilerski i jest z niego bardzo zadowolona, ale są też osoby, które uruchamiają np. mały punkt z akcesoriami do telefonów w centrum handlowym, dając zatrudnienie tylko sobie samym - tłumaczy Strzelec. Urząd wyda w tym roku znacznie więcej na organizację staży. W ubiegłym roku było to 2,5 mln zł, a w tym aż 9 mln zł.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy od marca mogą być na nie wysyłane też osoby po 50. roku życia oraz nieposiadające kwalifikacji zawodowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    6,99

  • Śr

    5,36

  • Min

    3,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8682

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane