Ustawa antynikotynowa zaszkodzi sprzedawcom papierosów

Autor: dlahandlu.pl 9 lutego 2010 09:03

Ustawa antynikotynowa zaszkodzi sprzedawcom papierosów

- Pomysły naszego państwa powodują ustawiczny spadek wpływów z akcyzy do budżetu z jednoczesnym rozszerzeniem szarej strefy. Nowe przepisy ustawy antynikotynowej tylko przyczynią się do jej pogłębienia i z pewnością nie wpłyną na zmniejszenie palenia wyrobów tytoniowych przez społeczeństwo - mówi Agnieszka Lauk z sieci sklepów Rosa, w których papierosy to dobrze rotujący produkt. Jej zdaniem stracą na tym głównie sprzedawcy papierosów.

Przygotowana przez sejmową Komisję Zdrowia ustawa antynikotynowa zakłada, że właściciele sklepów będą musieli ukrywać pod ladą sprzedawane marki papierosów. Klient będzie musiał poprosić o konkretną markę, a sklepikarz nie będzie mu mógł podpowiedzieć, że ma w ofercie też inne papierosy. Za złamanie zakazu ekspozycji papierosów właścicielom sklepów i kiosków groziłoby nawet 200 tys. zł i kara do roku pozbawienia wolności. Zdaniem przedstawicieli koncernów tytoniowych taka kara byłaby niewspółmierna do wykroczenia.

Kolejny problem to rosnące ceny papierosów i szukanie przez klientów coraz tańszych marek. 

Ministerstwo Finansów policzyło, że jeżeli producenci przerzucą podwyżkę akcyzy w całości na cenę papierosów, to paczka zawierająca 20 sztuk zdrożeje przeciętnie o 33 gr. Przy takiej skali podwyżki średnia cena wyniesie 8,09 zł. Nieoficjalne szacunki mówią jednak, że średnia podwyżka może być wyższa ze względu np. na doliczany do papierosów podatek VAT. Może ona wynieść w tym roku ok. 50 gr.
Podwyżka będzie jednym z głównych powodów dalszego spadku sprzedaży papierosów. Według firmy Cyber Service w 2009 r. sprzedaż papierosów zmniejszył się w Polsce o 3,5 proc. Spadek sprzedaży papierosów może pogłębić także ustawa antynikotynowa, nad którą aktualnie pracuje Sejm. Zakłada ona m.in. całkowity zakaz palenia w lokalach gastronomicznych. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,89

  • Śr

    2,64

  • Min

    2,16

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5139

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699147

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane