Visa chce większych opłat za płatności kartami kredytowymi w sklepach

Autor: Gazeta Wyborcza 27 kwietnia 2009 11:03

Organizacja chce przekonać Komisję Europejską, że banki powinny inkasować więcej za płatności kartami kredytowymi. W zamian jest gotowa obniżyć stawki za transakcje debetowymi - pisze Gazeta Wyborcza.

- Dzięki kartom kredytowym sieci handlowe zwiększają sprzedaż i odnoszą dodatkowe korzyści, bo klienci kupują ich towary za pożyczone pieniądze. Opłaty za płatności kartami kredytowymi powinny być więc wyższe niż w przypadku kart debetowych - tłumaczył Peter Ayliffe, prezes Visa Europe, w rozmowie z Gazetą Wyborczą podczas konferencji "Insights 2009" w Berlinie.

"Gazeta" podaje, że Ayliffe liczy, iż te argumenty przekonają Komisję Europejską, która prowadzi przeciwko Visie postępowanie antymonopolowe w sprawie tzw. opłat interchange. Jest to opłata, którą ponoszą sklepy i punkty handlowe od każdej płatności kartą. Pieniądze trafiają do kieszeni bankowców - wydawców kart. Zdaniem Komisji interchange sztucznie winduje koszty transakcji, które ponoszą sieci handlowe i konsumenci. Ayliffe wyjaśnia, że banki ponoszą koszty finansowania okresu bezodsetkowego, który w przypadku wielu kart wynosi ponad 50 dni, oraz prowadzenia konta.

Według "Gazety" Visa ma jednak trudny orzech do zgryzienia: z Komisją Europejską porozumiał się już jej największy konkurent, firma MasterCard. MasterCard, który prowadził negocjacje równolegle z Visą, zgodził się, żeby opłata interchange za płatność kartą debetową nie przekraczała 0,2 proc. wartości transakcji, a kartą kredytową - 0,3 proc. Komisja domaga się, by takie same stawki przyjęła Visa. Prezesowi Ayliffe takie warunki trudno będzie zaakceptować - jego zdaniem można obniżyć opłaty za płatności kartą debetową, ale wtedy stawki za transakcje kartami kredytowymi powinny wzrosnąć do 0,8 proc. Obecnie opłaty interchange przy kartach kredytowych i debetowych są równe i wahają się od 0,5 do 0,75 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    8,50

  • Śr

    4,80

  • Min

    2,89

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4649

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697968

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane