W handlu łatwiej o pracowników

Autor: Radosław Wałkuski, dla handlu.pl 10 marca 2009 09:12

W handlu łatwiej o pracowników

Obecnie znalezienie pracowników do sklepu jest dużo łatwiejsze niż jeszcze kilka miesięcy temu. Większa podaż pracowników oznacza, że pracodawcy mogą wybrać lepszy personel.

- Jeszcze pół roku temu mieliśmy trudności ze skompletowaniem personelu. W okolicach listopada-grudnia sytuacja zaczęła stopniowo się poprawiać i w tym momencie nie możemy narzekać na brak rąk chętnych do pracy - mówi Małgorzata Sokół, specjalistka z działu kadr warszawskiej spółdzielni Mokpol.

W Krakowie sytuacja wygląda podobnie. - W porównaniu z okresem sprzed kilku miesięcy obserwujemy dużą zmianę. Zgłasza się do nas dużo więcej osób, pomimo, że nie prowadzimy aktywnych działań, związanych z szukaniem pracowników - ograniczamy się właściwie do wywieszania ogłoszeń w naszych sklepach i na stronie internetowej - mówi Joanna Irlik, referent ds. rekrutacji w krakowskiej sieci Kefirek.

Podobne spostrzeżenia ma również Grzegorz Szymczak, prezes lubuskiej sieci sklepów Agap - W handlu z zasady istnieje duża rotacja pracowników. Ale w ostatnim czasie jest ona u nas znacznie mniejsza. Zgłasza się też do nas sporo osób chętnych do pracy i można spośród tych ludzi wybrać takich pracowników, którzy naprawdę chcą pracować i którzy pracują dobrze - ocenia nasz rozmówca. - Ponadto odczuwamy mniejszą presję płacową, a nawet widzimy, że pracownicy są skłonni zaakceptować niższe wynagrodzenia. Jak wyjaśnia Grzegorz Szymczak, zmiana sytuacji nastąpiła w momencie, w którym zaczęły docierać informacje o redukcjach w budownictwie i sektorze motoryzacyjnym.
Innym powodem są również powroty Polaków zza granicy - Widać to po aplikacjach, które do nas docierają. 50 proc. napływających do nas życiorysów, wysyłanych jest przez byłych imigrantów - podkreśla Agata Waga, specjalista ds. rekrutacji i szkoleń w Chacie Polskiej.

W listopadzie ubiegłego roku, po raz pierwszy od trzech lat, tendencja na rynku pracy odwróciła się i bezrobocie zaczęło rosnąć. Zgodnie z danymi podawanymi przez Główny Urząd Statystyczny w październiku 2008 roku wynosiło ono 8,8 proc,, w listopadzie - 9,1 proc., a w grudniu - 9,5 proc. Pod koniec stycznia bezrobotni zarejestrowani w urzędach pracy stanowili już 10,5 proc. cywilnej ludności aktywnej zawodowo. Najwyższa stopa bezrobocia utrzymywała się nadal w województwach: warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim i zachodniopomorskim. Najniższą stopą bezrobocia charakteryzowały się województwa: wielkopolskie, śląskie oraz mazowieckie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8682

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane