PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

W kryzysie można zbudować sklep taniej

Autor: Radosław Wałkuski, dla handlu.pl 6 kwietnia 2009 09:17

W kryzysie można zbudować sklep taniej

Jeżeli ktoś myśli o powiększenie swojej sieci o nowe obiekty, to okres spowolnienia gospodarczego jest na to odpowiednim momentem. Nowy sklep można zbudować taniej, łatwiej też o znalezienie wykonawcy.

Sieć delikatesów Paleo niebawem rozpocznie budowę obiektu handlowego. Jego łączna powierzchnia to 2,5 tys. m kw. (sklep, magazyn i powierzchnia pod wynajem). Firma chce zrealizować inwestycję w oparciu o środki własne.

Jak się okazuje pogarszająca się sytuacja makroekonomiczna jest dobrym czasem na takie przedsięwzięcia. - Jeżeli mamy budować, to tylko teraz. Inni przeczekują ten okres, a tu naprawdę można zrealizować fajną inwestycję za rozsądne pieniądze - podkreśla Wojciech Śliwa, prezes sieci delikatesów Paleo. - Na przykład cena budowy metra kwadratowego parkingu z 8-centymetrowej kostki brukowej na 60-centymetrowej podbudowie w sierpniu ubiegłego roku kosztowała 160 zł netto. Cena z końca lutego to już 110 zł - wylicza Śliwa. - I nikt nie robi łaski z terminami wykonania - podkreśla Śliwa.

Inne materiały również są tańsze. Na kamień potrzebny do utwardzenia podkładu pod parking udało się uzyskać upust w wysokości ok. 20 proc. w porównaniu z cenami zimowymi. - Stal budowlana zamówienie 100 ton to koszt 1300 zł netto z transportem i rozładunkiem, deski szalunkowe i drewno budowlane - cena na poziomie 350-380 zł za metr sześć., instalacja odwadniająca parkingi i budynek - upust inwestycyjny 70 proc. od ceny katalogowej - podkreśla nasz rozmówca. Według jego relacji przy zamówieniu 1200 metrów sześć. betonu można uzyskać do 20 proc. upustu, a usługi transportowe i roboty ziemne świadczone są za 60 proc. ceny z poprzedniego sezonu budowlanego. Są jednak materiały, których cena nie jest aż tak korzystna. - Producenci nie są skłonni do upustów cen bloczków betonowych do wypełniania fundamentów. Dosyć ciężko idzie również z negocjowaniem cen na materiały ceramiczne do budowy ścian. To samo dotyczy płytek gresowych i sufitów podwieszanych - dodaje. - Ale na dalsze rozmowy dotyczące cen mamy jeszcze cztery tygodnie - zwraca uwagę Wojciech Śliwa
Z informacji przez niego przekazanych wynika, że jedyną pozycją, która w ostatnim czasie zdrożała jest cement.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,90

  • Śr

    3,50

  • Min

    2,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7994

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane