W Łódzkiem młodzi ludzie najczęściej zakładają firmy handlowe

Autor: Gazeta Wyborcza 28 stycznia 2010 10:35

Gazeta i Instytut PBS DGA stworzyły raport, z którego wynika, że od września 2008 roku w Łódzkiem zarejestrowanych zostało 28,5 tys. firm. Nie przetrwało tylko 1,5 tys. Młodzi przedsiębiorcy zajmują się przede wszystkim handlem (39 proc.) i usługami (37 proc.). Tylko 7 proc. postanowiło coś produkować - czytamy w Gazecie Wyborczej.

Największy pęd do przedsiębiorczości wykazują osoby między 25. a 34. rokiem życia. Średnia wieku zaczynającego przedsiębiorcy w Łódzkiem to niewiele ponad 36 lat. Małą aktywność wykazują tu osoby po 45. roku życia.

Połowa badanych wchodzi w biznes o profilu innym niż ich wykształcenie. Praktycznie wszyscy badani mają już doświadczenie zawodowe. Świeżo upieczeni absolwenci to znikomy ułamek - 0,7 proc. Średni staż pracy osoby, która zakłada firmę, to 14,6 lat. Zwykle nie jest on jednak związany z własną działalnością gospodarczą. Dla większości zakładana teraz firma to debiut "na swoim".

Dwie trzecie przedsiębiorców nie posiłkuje się nawet nieodpłatnym wsparciem innych osób. Sposób tych, którzy korzystają z pomocy, blisko 90 proc. wspiera rodzina, a co piątego - także przyjaciele i znajomi. Zwykle pomagają w ogólnym prowadzeniu firmy, księgowości, kwestiach formalnych, pracach biurowych i transporcie.

Mimo że młodzi przedsiębiorcy większość rzeczy robią sami, mają dość niski poziom samooceny. Tylko 52 proc. osób z wykształceniem wyższym uważa, że ma wystarczającą wiedzę do prowadzenia firmy. Lepsze nastroje mają osoby niewykształcone - aż 80 proc. przedsiębiorców po podstawówce uważa, że są dobrze przygotowani. Początkujący przedsiębiorcy najczęściej przyznają, że brakuje im wiedzy z zakresu księgowości, rachunkowości i podatków.

Młodzi biznesmeni nie chcą ryzykować finansowo. Rzadko starają się o kredyty - firmę zakładają za własne oszczędności (77 proc.), bezzwrotną dotację z urzędu pracy (21 proc.) lub też pożyczkę od rodziny (15 proc.). Trzy czwarte badanych zainwestowało w nowy biznes 20 tys. zł lub mniej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    7,18

  • Śr

    4,67

  • Min

    3,74

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8799

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane