W razie wątpliwości pracodawca może wysłać kontrolę ZUS do chorego pracownika

Autor: Gazeta Prawna 23 kwietnia 2009 10:16

10 proc. kontroli zwolnień lekarskich ZUS przeprowadza na wniosek pracodawców. Co dziesiąty badany przez lekarza orzecznika zakładu pracownik jest uznawany za zdrowego. Pracodawcy sami kontrolują pracowników, ale mają problemy z ich zwolnieniem z pracy z tego powodu - podaje Gazeta Prawna.

Przedsiębiorcy starają się kontrolować pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich. Wciąż mają z tym jednak poważne problemy.

Pracodawcy zwracają uwagę, że obecne przepisy nie pozwalają skutecznie kontrolować pracowników korzystających z wyłudzonych od lekarzy lub fikcyjnych zwolnień. Pracownik może nie wpuścić przedstawicieli pracodawcy do domu. Jeśli uda im się wejść do mieszkania i stwierdzić, że chory pracownik jest nieobecny w domu, to najczęściej słyszą od rodziny wyjaśnienie, że poszedł on do lekarza lub na dodatkowe badania.

Pracownikowi można też odebrać zasiłek chorobowy. Podstawą jest art. 17 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 367 z późn. zm.). Stanowi on, że pracownik traci prawo do zasiłku za cały okres zwolnienia, jeśli w jego trakcie wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia.

- Gdy nieobecności pracownika spowodowane chorobą są częste lub długotrwałe, mogą one stanowić uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę. Powodują one bowiem dezorganizację pracy w firmie - mówi Aleksandra Lis-Rychlińska, radca prawny z kancelarii Cliforfd Chance. Kodeks pracy mówi też, że osoba, która długotrwale przebywa na zwolnieniu lekarskim, może zostać zwolniona bez orzekania o jej winie. Jeśli pracuje w danej firmie krócej niż sześć miesięcy, może być zwolniona po trzech miesiącach choroby. Jeśli dłużej - po 272 dniach choroby.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    8,10

  • Śr

    5,78

  • Min

    3,94

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4361

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697968

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane