W Świdnicy powalczą z nielegalną sprzedażą alkoholu

Autor: Gazeta Wrocławska 29 czerwca 2009 11:35

W Świdnicy rozpoczyna się w poniedziałek wakacyjna akcja wymierzona przeciwko nieuczciwym sprzedawcom alkoholu. Będą kontrolowane zakupy, prowokacje i restrykcyjne kontrole - informuje Gazeta Wrocławska.

Od poniedziałku każda osoba wyglądająca na nieletnią, a kupująca piwo w sklepie, może okazać się podstawiona. Elementem walki z nieuczciwymi sprzedawcami lub właścicielami pubów mają być również odwiedzający te miejsca strażnicy miejscy i policjanci po cywilnemu. Będą obserwować, komu barmani sprzedają piwo czy drinka. Mundurowi mogą też towarzyszyć przy próbie zakupów alkoholu nastolatkom.

Skontrolowany zostanie każdy sklep i każdy lokal, który odwiedza młodzież. Poza kontrolami w mieście będzie także prowadzona akcja informacyjna - po to, by sprzedawcy pamiętali o ciążącej na nich odpowiedzialności.

Punkty, w których sprzedawany jest alkohol, będą mieć na oku również policjanci w Ząbkowicach Śląskich, którzy, jak co roku, prowadzą akcję "Wakacje 2009". Ostre kontrole organizowane są też w Wałbrzychu.

 Według Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, 90 procent młodzieży w wieku 15-17 lat twierdzi, że dostępność do alkoholu dla nieletnich jest dziś bardzo łatwa. Dodatkowo, z odmową sprzedaży czy kontrolowaniem wieku spotkało się jedynie 10 procent młodych ludzi, którzy chcieli kupić w sklepie czy pubie alkohol.

 Teoretycznie za sprzedaż alkoholu nieletnim grozi odebranie licencji, kara grzywny lub pozbawienia wolności. W praktyce zazwyczaj nie ma jakichkolwiek konsekwencji. - Dlatego przygotowaliśmy nowelizację ustawy, która zakłada, że każdy sprzedawca, któremu udowodnimy sprzedaż alkoholu osobie niepełnoletniej, będzie miał odebraną licencję obligatoryjnie. To już nie będzie wyłącznie wola urzędnika, ale zasada - zapowiada dyrektor Brzózka z PARPA.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    13,99

  • Śr

    7,24

  • Min

    3,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4258

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 704461

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane