Warszawa ma droższą żywność niż inne miasta

Autor: Życie Warszawy 13 stycznia 2010 11:05

Już prawie dwa razy więcej zapłacimy za mandarynki czy paprykę w porównaniu z grudniem. Drożeją wędliny i nabiał. Jeśli zima się utrzyma, to wzrost cen może być jeszcze większy - ostrzegają analitycy rynku - podaje Życie Warszawy.

Dość wysokie ceny są na hurtowej giełdzie w Broniszach. Tutaj np. za kilogram papryki zapłacimy 7 zł, a za kg pomidorów - 8 zł. Wzrost cen w hurcie to podwyżki w detalu. Kilogram mandarynek w Carrefourze kosztuje już 5,99 zł. W grudniu płaciliśmy za nie niecałe 3 zł. Papryka z 6 zł za kg podrożała do 12 zł. Prawie 10 zł trzeba zapłacić za 1 kg pieczarek. Część sklepów próbuje jeszcze zatrzymać klienta, nie podwyższając cen - np. w Tesco pomidory nadal kupimy po 4,95 zł za kg, a paprykę za 7 zł.

- Ale jeśli ceny będą nadal rosły, to będziemy musieli obniżać marżę, a następny krok to już podwyżka cen produktów - mówi Michał Kubajek z Tesco. Skokowy wzrost cen artykułów spożywczych warszawiacy zaobserwowali na przełomie roku. Ale jak wynika z analiz Urzędu Statystycznego m.st. Warszawy, większość cen rosła w ciągu całego roku. - Za kostkę masła zapłacimy np. o prawie 30 gr więcej niż przed rokiem, a o niemal 40 gr za 250-gramowe opakowanie kawy naturalnej - wylicza Justyna Wrocławska z warszawskiego US. - Duży był także wzrost cen wędlin. Np. za kilogram parówek zapłacimy o prawie 3 zł więcej niż przed rokiem.

- Ceny muszą rosnąć, bo jest inflacja - mówi rzecznik GUS Wiesław Łagodziński. Ale dodaje, że Warszawa jest rynkiem bardzo specyficznym. - Tu przeciętne ceny zawsze są wyższe nie tylko w porównaniu z mniejszymi ośrodkami, ale też w odniesieniu do innych dużych miast. Bo stołeczny rynek kształtują sklepy drogie - mówi Łagodziński. I dodaje, że wiele artykułów spożywczych jest dwa razy droższych niż poza stolicą. A i w samym mieście rozpiętość cen dochodzi do 200 proc. - W markecie kilogram pasztetu kupimy za 10 - 15 zł, a w ekskluzywnym sklepie za 38 zł - mówi Łagodziński.

Analitycy przewidują, że w tym roku żywność podrożeje o 1,4 proc. - Najbardziej podskoczą ceny owoców (5,2 proc.) i warzyw (4 proc.). O 2,5 proc. podrożeje pieczywo - mówi Dariusz Winek z Banku Gospodarki Żywnościowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    0,60

  • Śr

    0,31

  • Min

    0,14

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8846

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane