Warszawscy handlowcy narzekają na rynkowe stawki czynszów

Autor: dlahandlu.pl 1 lipca 2009 09:21

Warszawscy handlowcy narzekają na rynkowe stawki czynszów

Radni Platformy Obywatelskiej przygotowali dla Krakowa program wspierania przedsiębiorczości. Jego założenie to referowanie drobnych usług i małych firm. Organizowanie przetargów celowych na lokale wyłącznie dla danej branży. Czynsze mają być regulowane nie ze względu na lokalizację, ale na dochodowość branży. O takim planie warszawscy handlowcy mogą tylko pomarzyć.

- Nikt nie traktuje małego handlu w Warszawie poważnie. Władze miasta uważają, że jeżeli ktoś decyduje się prowadzić sklep to powinien sobie radzić z konkurencją rynkową, ze strony centrów handlowych, czy banków wynajmujących powierzchnię w centrum miasta - mówi Gabriela Jóźwiak, kierownik sklepu spożywczego w stolicy. Sklepy spożywcze muszą często walczyć o lokalizację z bankami, wchodzącymi na rynek, a na to bardzo często ich nie stać. Dlatego w wielu miejscach Warszawy tworzą się wyspy banków. Na pl. Wilsona w Warszawie właściciel zrezygnował z prowadzenia sklepu Lukullus, bo miasto zaproponowało mu trzykrotną podwyżkę czynszu, na jaką zgodził się jeden z banków. Dlatego, w tym miejscu sklep Lukullus już nie działa.

Poznań, aby wesprzeć lokalnych handlowców ogłosił promocyjne stawki czynszów: ty wykonasz drobne remonty - ZKZL wynajmie ci lokal za złotówkę miesięcznie. Niezależnie od jego metrażu. Przez okres 12 miesięcy za lokal, bez względu na jego powierzchnię, najemca będzie płacił tylko złotówkę netto miesięcznie. Po upływie tego czasu czynsz wzrośnie. O tym, jak duża będzie podwyżka, najemca dowie się jeszcze przed podpisaniem początkowej umowy najmu. W zamian za niski czynsz przez rok, najemca będzie musiał odrestaurować zajmowany lokal. - Taka promocja przydałaby się w Warszawie. Pozwoliłoby to na większe negocjacje cenowe z prywatnymi najemcami - podusmowuje Gabriela Jóźwiak.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,90

  • Śr

    3,62

  • Min

    2,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8535

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane