Warzywa droższe niż przed rokiem

Autor: portalspożywczy.pl 24 lipca 2009 09:26

Deszcze spowodowały spore straty w uprawach kalafiorów i brokułów. Niektórzy ogrodnicy musieli zaorać uprawy, bo warzywa zgniły. Taka sytuacja natychmiast odbija się na cenach - podaje Portal Spożywczy.

- Średnia cena kalafiorów w Broniszach to 3zł/szt, o 50 proc. drożej niż rok temu. Brokuły sprzedawane są średnio po 2,50 zł/ za sztukę, ale warzywa najwyższej jakości osiągają cenę 2,75 zł (o 30 proc. drożej niż w 2008) - informuje Małgorzata Skoczewska, rzecznik prasowy Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach.

Jak podaje Małgorzata Skoczewska nie wszystkie warzywa w tym roku zdrożały. Co prawda cukinie są droższe o 15 proc. w porównaniu z cenami z lipca 2009. Średnia cena kilograma tych wartościowych warzyw to 1,75 zł. Natomiast tańsze są ogórki, maksymalna cena hurtowa to 1,80 zł/kg (worek 10 kg). Mniej płacimy także za marchew, pietruszkę, paprykę i ziemniaki.

Zgodnie z dotychczasowymi prognozami warzywa korzeniowe dobrze reagowały na pogodę, teraz jednak istnieje obawa, że część korzeni może zacząć gnić, oraz że będą w tym roku problemy z ich przechowywaniem.

Teraz ziemniaki są wyjątkowo tanie, średnia cena hurtowa wynosi około 40 groszy za kilogram. Zdaniem analityków najbliższe tygodnie nie przyniosą istotnych zmian w cenach tego warzywa. Zbiory w tym roku mogą wynieść ok. 10,6 mln. ton i będą wyższe od zbiorów w 2008 roku.

Małgorzata Skoczewska podkreśla też, że w sprzedaży są już gruntowe pomidory w cenie około 2,5 zł za kilogram. Są one tańsze od produkcji pod osłonami, ale sprzedawane są w skrzynkach po 15-20 kilogramów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8682

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane