Wielkanoc wolna dla sprzedawców

Autor: Gazeta Prawna 10 kwietnia 2009 10:06

W najbliższą niedzielę i poniedziałek obowiązuje zakaz pracy w handlu. W te dni pracować mogą tylko właściciele sklepów lub zleceniobiorcy - informuje Gazeta Prawna.

Dwa dni świąt wielkanocnych są ustawowo wolne dla wszystkich osób zatrudnionych w handlu na podstawie umowy o pracę. W najbliższą niedzielę i poniedziałek na pewno będą więc zamknięte wszystkie hiper- i supermarkety. W te dni mogą natomiast handlować właściciele placówek handlowych oraz osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych. Prowadzący placówki handlowe muszą jednak pamiętać, że praca w handlu jest wykonywana pod kierownictwem przełożonego, w miejscu i czasie przez niego określonym.

Zgodnie z prawem handel w święta mogą prowadzić np. ajenci sieci handlowych oraz pracownicy stacji paliw. Ci pierwsi nie są pracownikami, gdyż z właścicielem sieci łączy ich zazwyczaj umowa franczyzy, a nie stosunek pracy. Zatem zakaz pracy w handlu w dni świąteczne ich nie obowiązuje. Zakaz pracy w handlu nie obejmuje też m.in. restauracji i innych zakładów gastronomicznych, hoteli, aptek.

W handlu pracuje 1,1 mln osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    10,99

  • Śr

    7,13

  • Min

    5,70

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9150

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane