Właściciel obiektu odpowiada za szkody wyrządzone przez oderwanie części budynku

Autor: Joanna Pinkowska, aplikatnt radcowski 13 listopada 2009 14:13

Zgodnie z art. 434 kodeksu cywilnego (dalej k.c.), za szkody wyrządzone przez oderwanie się części budynku odpowiedzialny jest samoistny posiadacz, czyli najczęściej właściciel, który zobowiązany jest do utrzymania budynku w dobrym stanie.

Właściciel budynku może uwlonić się od odpowiedzialności, jeżeli wykaże, że wypadek nastąpił na skutek działania osoby poszkodowanej lub nadzwyczaj silnej wichury lub ulewy, którym w żaden sposób nie mógł zapobiec. 

Właściciel (jak i zarządca obiektu budowlanego) jest obowiązany utrzymywać i użytkować obiekt zgodnie z zasadami, o których mowa w ustawie Prawo budowlane. Oznacza to obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa oraz warunków użytkowych zgodnych z przeznaczeniem obiektu, oraz we właściwym stanie technicznym.

Fakt, iż właściciel nieruchomości nie dysponuje dochodami przeznaczonymi na przeprowadzenie remontu kapitalnego, nie uzasadnia zwolnienia go od odpowiedzialności z tytułu ryzyka, związanego z oderaniem się części budynku i uszkodzeniem czyjegoś samochodu lub osoby.


Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów
Pałucki Trusiński Hermelin

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4361

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697968

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane