Właściciel Paleo: Konkurencja najlepszym regulatorem cen

Autor: dlahandlu.pl 26 lutego 2010 09:05

- Powołanie i działania Międzyresortowego Zespołu do spraw Zwiększenia Przejrzystości Rynku Artykułów Rolno-Spożywczych i Poprawy Funkcjonowania Łańcucha Żywnościowego nie będą miały żadnego wpływu na handel tradycyjny. Trudno jest bowiem odszukać sklep, którego średnia marża przekracza 20 proc., a żadna komisja czy też zespół nie okaże się skuteczny w swoich działaniach. Nie po to jest konkurencja, aby urzędnicy ustalali zasady wolnego rynku - uważa Wojciech Śliwa, właściciel sieci delikatesów Paleo działającej na terenie woj. małopolskiego.

- Do 1989 roku starano się regulować ceny w sklepach i marże sklepowe , doprowadzając do jednolitości cen do tego stopnia iż zapowiedź podwyżki cen cukru doprowadziła do zmiany rządu w tamtych czasach. Monitorowanie , regulowanie cen produktów rolnych jest cofnięciem się do ery cen urzędowych, kiedy to w zaciszu partyjnych gabinetów zapadały decyzje o cenach cukru, mąki , ziemniaków czy chleba - nie mające nic wspólnego z wolnym rynkiem . Po 1989 popyt i podaż zaczęły regulować ceny detaliczne. Konkurencja to najlepszy sposób na obniżenie cen . Należy również nadmienić, iż z każdej marży 22 proc. lub 7 proc. stanowi VAT, a od pozostałej części zysku płacony jest podatek dochodowy . Moim zdaniem monitorowanie cen to jedynie tworzenie nowych stanowisk dla urzędników.

Efektywność całego przedsięwzięcia, poza wymiarem medialnym, równać się będzie zero - podsumowuje Wojciech Śliwa.

W połowie lutego ruszył ministerialny zespół, który ma sprawdzić na jakim etapie łańcucha żywnościowego najbardziej drożeje żywność. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8659

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane