PARTNER PORTALU Partner portalu: Herosi Polskiej Przedsiębiorczości

Właściciel Paleo: Konkurencja najlepszym regulatorem cen

Autor: dlahandlu.pl 26 lutego 2010 09:05

- Powołanie i działania Międzyresortowego Zespołu do spraw Zwiększenia Przejrzystości Rynku Artykułów Rolno-Spożywczych i Poprawy Funkcjonowania Łańcucha Żywnościowego nie będą miały żadnego wpływu na handel tradycyjny. Trudno jest bowiem odszukać sklep, którego średnia marża przekracza 20 proc., a żadna komisja czy też zespół nie okaże się skuteczny w swoich działaniach. Nie po to jest konkurencja, aby urzędnicy ustalali zasady wolnego rynku - uważa Wojciech Śliwa, właściciel sieci delikatesów Paleo działającej na terenie woj. małopolskiego.

- Do 1989 roku starano się regulować ceny w sklepach i marże sklepowe , doprowadzając do jednolitości cen do tego stopnia iż zapowiedź podwyżki cen cukru doprowadziła do zmiany rządu w tamtych czasach. Monitorowanie , regulowanie cen produktów rolnych jest cofnięciem się do ery cen urzędowych, kiedy to w zaciszu partyjnych gabinetów zapadały decyzje o cenach cukru, mąki , ziemniaków czy chleba - nie mające nic wspólnego z wolnym rynkiem . Po 1989 popyt i podaż zaczęły regulować ceny detaliczne. Konkurencja to najlepszy sposób na obniżenie cen . Należy również nadmienić, iż z każdej marży 22 proc. lub 7 proc. stanowi VAT, a od pozostałej części zysku płacony jest podatek dochodowy . Moim zdaniem monitorowanie cen to jedynie tworzenie nowych stanowisk dla urzędników.

Efektywność całego przedsięwzięcia, poza wymiarem medialnym, równać się będzie zero - podsumowuje Wojciech Śliwa.

W połowie lutego ruszył ministerialny zespół, który ma sprawdzić na jakim etapie łańcucha żywnościowego najbardziej drożeje żywność. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9722

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 923188
Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane