Właściciele muszą zawiadomić urząd o wymianie pamięci w kasie

Autor: Marcin Złoch, dlahandlu.pl 26 stycznia 2010 08:55

Właściciele muszą zawiadomić urząd o wymianie pamięci w kasie

Zasady korzystania z kasy fiskalnej są dokładnie opisane. Także zaprzestanie ewidencjonowania obrotów przy zastosowaniu kasy rejestrującej zostało ujęte w reguły przepisów. Jeżeli właściciel sklepu kończy działalność lub wymienia pamięć fiskalną kasy, lub kupuje nowe urządzenie musi złożyć w Urzędzie Skarbowym, lub przesłać za pośrednictwem poczty na adres Urzędu, pisemne zawiadomienie o zakończeniu pracy kasy w trybie fiskalnym lub wymianie pamięci fiskalnej kasy i wnieść o dokonanie odczytu zawartości pamięci fiskalnej kasy rejestrującej.

- Taki odczyt dokonywany jest w obecności pracowników Urzędu oraz serwisanta kasy fiskalnej. Z dokonanego odczytu sporządzany jest protokół. Zazwyczaj przystajemy na termin odczytu proponowany przez przedsiębiorcę - informuje Janina Nowak z Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim.

Jeżeli zaprzestanie ewidencjonowania wiąże się z wymianą urządzenia można liczyć na odliczenie VAT. Każdy podatnik zakupujący kasę fiskalną ma prawo do odliczenia podatku VAT (w całości albo według ustalonej proporcji) oraz do zaliczenia w koszty wydatków na zakup kasy czy też do amortyzacji jej wartości początkowej.

Przepisy przewidują, że podatnicy są zobowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, w przypadku gdy w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania zaprzestaną ich używania lub nie dokonują w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis, a także w przypadkach naruszenia warunków związanych z odliczeniem tych kwot.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Marek Grochala serwisant. 2010-11-29 01:31:11

    Pan Marcin Złoch niestety się myli. Przepisy o odliczeniach z tytułu zakupu kasy został zmieniony dawno temu. Teraz obowiązuje stawka 90% i limit kwoty 700 zł

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 3934

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699518

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane