Wsparcie od rządu na szkolenia pracowników

Autor: Gazeta Prawna 7 maja 2009 10:45

Fundusz Pracy przeznaczy 0,5 mld zł na szkolenia i stypendia dla pracowników zagrożonych zwolnieniami. Do końca stycznia 2011 r. firmy mające trudności finansowe będą mogły ubiegać się o refundację kosztów szkolenia - podaje Gazeta Prawna.

Firmy, które znajdą się w przejściowych kłopotach finansowych i mają fundusz szkoleniowy, będą mogły otrzymać maksymalnie 9,3 tys. zł z Funduszu Pracy (FP) z tytułu refundacji kosztów, jakie poniosą na szkolenie pracownika. Zdaniem ekspertów refundacją będą zainteresowane raczej duże firmy.

Pracodawca, który prowadzi zakładowy fundusz szkoleniowy, a jego obroty spadły o co najmniej 30 proc. w stosunku do okresu sprzed 30 czerwca 2008 roku, będzie mógł otrzymać z FP refundację kosztów, jakie poniósł na szkolenie podwładnego. Ale tylko takiego, który jest objęty przestojem lub ograniczonym wymiarem czasu pracy, nie więcej niż do połowy pełnego czasu pracy. Ponadto szkolenie musi być powiązane z obecnymi lub przyszłymi potrzebami pracodawcy.

Firma będzie mogła otrzymać z tytułu przeszkolenia jednego pracownika do 80 proc. kosztów szkolenia, nie więcej niż 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Obecnie wynagrodzenie za IV kwartał 2008 r. wynosi 3096,55 zł, co oznacza, że firma otrzymałby maksymalnie 9289,65 zł.

W okresie szkolenia pracownik będzie otrzymywał z Funduszu Pracy stypendium szkoleniowe. Jego kwota będzie zależała proporcjonalnie od czasu trwania szkolenia. Obecnie maksymalna kwota stypendium wynosi 662 zł za co najmniej 150 godzin szkolenia miesięcznie.


Pracodawca będzie mógł skierować pracownika wyłącznie na szkolenie organizowane przez instytucję szkoleniową, która znajduje się na liście prowadzonej przez wojewódzki urząd pracy. Firma nie otrzyma więc refundacji, jeśli szkolenie nie odbędzie się w takiej instytucji.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,90

  • Śr

    3,46

  • Min

    2,70

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4296

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 704461

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane